آموزش ساخت اکسپرت در پلتفرم آرتریدر روبوفارکس

در این آموزش مراحل و جزییات ساخت اکسپرت در آرتریدر را فرا‌خواهیم‌گرفت.

در بازار ارز و یا سهام باید طبق مجموعه‌ای از قواعد معامله کرد؛ زیرا این تنها راه موفقیت است. حتی سرمایه‌گذاری بلند‌مدت شامل قواعد خاصی می‌شود که در انتخاب دارایی و محاسبة مدت‌زمان سرمایه‌گذاری نقش مهمی ایفا می‌کنند.

این آموزش برای کسانی مناسب است که در بروکر روبو فارکس ثبت‌ نام کرده‌اند و می‌خواهند از قابلیت‌های حساب آرتریدر به طور کامل استفاده کنند.

سیستم‌های معاملاتی

این مجموعه از قواعد را می‌توان سیستم معاملاتی نامید. سیستم معاملاتی می‌تواند بر پایه تحلیل تکنیکال یا بنیادی ایجاد شود.

تحلیل تکنیکال به معنی تحلیل نمودار اوراق بهادار است که به کمک اندیکاتور‌های مختلف و الگو‌های قیمتی رایج انجام می‌شود.

از سوی دیگر، تحلیل بنیادی شامل تجزیه و تحلیل اخبار، اطلاعات محرمانه شرکت‌ها، آمار و… می‌شود که درک تحرکات فعلی و پیش‌بینی حرکات آتی قیمت را تسهیل می‌کند.

ربات‌های معامله‌گر

هنگامی که افراد معامله‌گر مناسب‌ترین نوع تحلیل را برای خود می‌یابند شروع به معامله می‌کنند. به‌مرورزمان سبک معامله‌گری آن‌ها به تکامل نزدیک و تبدیل به روتین روزانه‌شان می‌شود. درنهایت تصمیم می‌گیرند که استراتژی خود را خودکار کنند.

خودکار‌سازی تحلیل بنیادی نسبتاً دشوار است؛ این کار نیازمند مهارت‌ برنامه نویسی برای ساختن ربات‌هایی است که می‌توانند اخبار را خوانده و آن‌ها را تحلیل کنند. داشتن تجربه کار با هوش مصنوعی نیز می‌تواند تاثیر بیشتری داشته باشد. بنابراین تعداد این دسته از معامله‌گران محدود است درحالی‌که کارایی سیستم‌های بینادی خودکار از سیستم‌های خودکار مبتنی بر تحلیل تکنیکال بیشتر نیست.

خودکار‌سازی سیستم معاملاتی تکنیکال بسیار آسان‌تر است. اگر سیستم ما دارای اندیکاتور باشد تنها دانستن زبان برنامه‌نویسی پلتفرم معاملاتی مورد استفاده کفایت می‌کند.

برای مثال، معروف‌ترین پلتفرم معاملاتی بازار فارکس، متاتریدر ۴ (MetaTrader 4) است. دانستن زبان برنامه‌نویسی MQL4 برای ساخت ربات معامله‌گری در این پلتفرم ضروری است؛ به عبارت دیگر شما باید این زبان برنامه‌نویسی را فرا‌بگیرید.

از چه طریقی می‌توان ربات معامله‌گر بدون مهارت برنامه‌نویسی طراحی کرد؟

به دلیل توسعه روز‌افزون بازار‌ها، فرصت‌های جدیدی برای خودکار‌سازی سیستم‌های معاملاتی پدیدار شده است.

پلتفرم معاملاتی آرتریدر روبوفارکس (R StockTrader) برای آن دسته از افرادی که تمایل به ساخت ربات‌های معامله‌گر دارند اما از هیچ‌گونه دانش برنامه‌نویسی برخوردار نیستند،گزینه کاملاً مناسبی است. این پلتفرم بخش سازنده بسیار ساده‌ای دارد که به‌راحتی می‌توان نحوه عملکرد آن را درک کرد. اگر مهارت برنامه‌نویسی ندارید، پلتفرم آرتریدر ابزاری کاربردی برای خودکارسازی سیستم‌های معاملاتی شماست. تنها چیزی که به آن نیاز دارید داشتن تجربه کافی در زمینه معاملعه‌گری است. به‌عنوان مثال باید بدانید که قیمت باز/بسته شدن و بالا/پایین‌ترین قیمت در یک کندل (Candle Stick) به چه معناست.

مشخصات سیستم معاملاتی

در این بخش سعی می‌کنیم تا تمام پرسش‌های احتمالی را درباره طراحی ربات معامله‌گر در پلتفرم آرتریدر پاسخ دهیم. آموزش را با مثالی از یک سیستم معاملاتی بسیار ساده که شامل دو اندیکاتور است شروع می‌کنیم.

اولین و مهم‌ترین چیزی که در ابتدا به آن نیاز دارید یک سیستم معاملاتی است. این سیستم باید قوانین مشخصی راجع به باز کردن موقعیت (پوزیشن) خریدوفروش داشته باشد. برای پرهیز از هرگونه اشتباه، شما باید همه اندیکاتور‌های لازم را در نمودار فعال کنید.

در مثال ما، باز کردن پوزیشن خرید مانند تصویر زیر است:

us500-rtrader

شروط باز کردن پوزیشن خرید:

۱. میانگین متحرک نمایی (EMA) با مشخصات (200, Close, 0) پایین‌تر از قیمت بسته شدن کندل فعلی باشد.

۲. کف باند پایینی اندیکاتور بولینگرباند (Bollinger Bands) با مشخصات (20, Close, 2, 0) بالاتر از کمترین قیمت کندل فعلی باشد.

اگر دو شرط بالا محقق شود، پوزیشن خرید باز می‌شود.

us500-rtrader

شروط بستن پوزیشن خرید:

۱. سقف باند بالایی اندیکاتور بولینگرباند (Bollinger Bands) با مشخصات (20, Close, 2, 0) پایین‌تر از بیشترین قیمت کندل فعلی باشد.

۲. میانگین متحرک نمایی (EMA) با مشخصات (200, Close, 0) بالا‌تر از قیمت بسته‌ شدن کندل فعلی باشد.

ساخت ربات ‌معامله‌گر

در بخش قبل نحوه تعیین نقطه ورود برای خرید را شرح دادیم. در مرحله بعد باید این شروط را به پلتفرم آرتریدر روبوفارکس منتقل کنیم.

وارد پلتفرم شده و به ترتیب زیر روی گزینه‌های ذکرشده کلیک کنید:

Strategies > My Strategies > Add new strategy

add new strategy in rtrader

سپس باید برای استراتژی‌تان یک اسم تعیین کنید و ویژگی‌های آن را به‌صورت مختصر بنویسید.

بعد از اتمام این مراحل، به بخش ساخت ربات هدایت می‌شوید که در آن می‌توانید پارامتر‌های مدنظر را برای سیستم معاملاتی‌تان مشخص کنید.

بعد از وارد شدن به بخش ساخت ربات، پلتفرم به شما پیشنهاد می‌دهد تا یک شرط برای پوزیشن خرید تعیین کنید. همان‌طور که توضیح دادیم، در حال حاضر تنها انتخاب پارامتر‌های مربوط به اندیکاتور‌ها و تعیین شروط برای ما کافی است.

rtrader strategy builderاکنون باید شروط ذکرشده درباره بستن پوزیشن را در این بخش مشخص کنیم.

rtrader strategy builder

همچنین شما می‌توانید مقادیر حد ضرر ‌(Stop Loss) و حد سود (Take Profit) را تعیین کنید. در صورت تعیین این مقادیر، پوزیشن به هنگام تحقق اولین شرط بسته خواهد شد.

به‌این‌ترتیب، شروط ضروری باز کردن و بستن پوزیشن خرید مشخص شد. حالا زمان آن رسیده که ببینیم آیا این سیستم می‌تواند نتایج مطلوبی داشته باشد یا خیر.

به این منظور، نماد (سهام، جفت‌ارز، رمز‌ارز و…) و تایم فریم مورد‌نظر را انتخاب کنید، روی گزینه Order volume کلیک کرده و درنهایت گزینه Backtest را انتخاب کنید.

مراحل ساخت استراتژی معاملاتی در آرتریدر روبوفارکس

تست کردن استراتژی معاملاتی

تست کردن استراتژی توسط پلتفرم بر اساس سوابق قیمت و تایم‌فریم انتخابی انجام می‌شود و به تعداد کندل‌های (قیمت‌های) بدون ابهام بستگی دارد. متأسفانه نمی‌توان کندل و سوابق قیمتی بیشتری را در این قسمت بارگذاری کرد.

اگر تمامی موارد را به‌درستی انجام دهید، نتایج تست نمایان می‌شود.

در این مثال، استراتژی بازدهی مثبتی داشته و سودی به‌اندازه ۱۳۰۴ دلار را محقق کرده است. اگر بازدهی به‌دست‌آمده منفی باشد، باید سیستم طراحی‌شده را ویرایش کرد.

در این تست، موجودی اولیه مشخص نشده و رشد سود از صفر شروع‌شده است؛ پس هر مقدار زیر صفر را می‌توان به‌عنوان ضرر در نظر گرفت. با استفاده از این استراتژی در ابتدا به مقدار ۴۰۰ دلار افت سرمایه داشتیم اما بعدازآن، به‌مرورزمان ضرر ۴۰۰ دلاری با سود به‌دست‌آمده جبران شده است.

تست استراتژی معاملاتی در آرتریدر روبوفارکس

بااین‌حال، تست کردن تنها به این موارد منتهی نمی‌شود و می‌توان نتیجه را با اضافه کردن چند شرط استاندارد دیگر بهتر کرد. برای ویرایش استراتژی روی گزینه Editor کلیک کرده و در قسمت Max open deals عدد ۲ را انتخاب کنید.

تست استراتژی معاملاتی در آرتریدر روبوفارکس

بدین‌وسیله ما به ربات معامله‌گر اجازه می‌دهیم حتی در صورت بسته نشدن پوزیشن اول، یک پوزیشن دیگر را باز کند.

با ویرایش بخش Max Open Deals می‌توان برای ربات تعریف کرد که قبل از بسته شدن پوزیشن‌های باز، وارد پوزیشن‌های جدید شود. البته لازم به ذکر است که در این استراتژی ساخته‌شده پارامتر‌ها به‌درستی کار نمی‌کنند زیرا شروط ما بر تمام تیک‌ها (Tick)  اعمال می‌شوند و در این وضعیت ممکن است تنها در یک دقیقه پوزیشن‌های فراوانی بازشوند.

توضیح تیک: تیک کوچک‌ترین واحد اندازه‌گیری قیمت یک دارایی است؛ در پلتفرم‌های معاملاتی به هر تغییر و یا حرکت نرخ به هر سمت تیک می‌گویند.

برای جلوگیری از این مشکل و باز کردن پوزیشن‌های جدید در قیمت بهتر، می‌توان از تابع «باز کردن پوزیشن جدید ۰ تیک بالاتر از ورود قبلی» استفاده کرد. این تابع امکان باز کردن پوزیشن جدید را در چند واحد بالا/پایین‌تر از پوزیشن قبلی فراهم ‌می‌کند. در قسمت Enter every 0 ticks above last entry به‌جای عدد صفر، مقدار واحد مورد‌نظرتان را تایپ کنید.

تست استراتژی معاملاتی در آرتریدر روبوفارکس

همچنین در قسمت Multiplicator عدد ۲ را ثبت کردیم که به‌وسیله آن برای ربات مشخص می‌کنیم تا مقدار حجم (Volume) پوزیشن دوم را نسبت به حجم پوزیشن اول دو برابر کند.

Multiplicator حجم پوزیشن بازشده قبلی را در مقداری که برای آن مشخص می‌کنیم ضرب می‌کند. درنهایت روی گزینه Backtest کلیک و نتایج جدید را بررسی کنید.

تست استراتژی معاملاتی در آرتریدر روبوفارکس

راه‌اندازی ربات معامله‌گر

اگر از نتایج به‌دست‌آمده راضی بودیم تنها کافی است که ربات را راه‌اندازی کنیم.

برای این کار روی گزینه فعال‌سازی (Enable) کلیک کنید. در پنجره ظاهرشده باید حجم موردنظر را برای باز کردن پوزیشن تعیین کنید. همچنین در صورت تمایل می‌توانید حد سود (TP) و حد ضرر (SL) را در واحد دلار آمریکا مشخص کنید. اگر دو بخش مربوط به حد سود و ضرر را خالی بگذارید، پوزیشن‌ها فقط بر اساس شروط تعیین‌شده استراتژی بسته خواهند شد.

انتخاب نمودار به‌صورت خودکار انجام می‌شود که این نمودار می‌تواند مربوط به سهام، جفت ارز، رمز‌ارز و سایر اوراق بهادار باشد. در مثال ما برنامه، نموداری را که روی صفحه‌نمایش باز است انتخاب می‌کند. تصویر بالا نمودار شاخص US500 را نشان می‌دهد.

بعد از راه‌‌اندازی استراتژی می‌توان نام و تمام اطلاعات مربوط به آن را در بخش استراتژی‌های در حال اجرا (Running Strategies)  مشاهده کرد. این اطلاعات شامل: زمان راه‌اندازی، نماد نمودار، تایم فریم، سود و… می‌شود.

راه اندازی ربات معامله‌گر در آرتریدر روبوفارکس

به همین ترتیب می‌توانیم استراتژی مدنظرمان را برای نماد‌های مختلف تست کرده و روی هرکدام از نمادهایی که در آن بازدهی مثبت داشت، استراتژی را راه‌اندازی کنیم. اگرچه باید برای هرکدام از نمودارها حجم خاصی را تعیین کرده تا از حدود ریسک بالای سرمایه اولیه اجتناب کنید؛ زیرا بسته شدن هم‌زمان تمام پوزیشن‌های موجود در حساب معاملاتی، آن‌هم پوزیشن‌هایی که در زیان به سر ‌می‌برند، می‌تواند آسیب جدی به سرمایه اولیه وارد کند.

اگر بخواهیم استراتژی ساخته‌شده را پاک‌کنیم کافی است که روی ضربدر انتهای ردیف کلیک کنیم.

بر‌خلاف پلتفرم‌های معاملاتی متاتریدر ۴ و ۵، پلتفرم آرتریدر روبوفارکس نیازی به روشن بودن دائم کامپیوتر ندارد و معاملات را بدون نیاز به سرور مجازی (VPS) انجام می‌دهد. تنها کاری که لازم است انجام دهید راه‌اندازی ربات است تا ربات معامله‌گر در سرور اجرا شود و به‌صورت خودکار به معامله بپردازد.

در هنگام معامله شما می‌توانید پوزیشن‌ها را به‌صورت دستی ببندید و یا تغییرات دلخواه را در سفارش و استراتژی اعمال کنید. همچنین اگر بازدهی اکسپرت ادوایزر (Expert Advisor) رو به کاهش باشد می‌توانید آن را متوقف و یا پاک‌کنید.

بااین‌وجود مزیت دیگر ربات‌های معامله‌گر پلتفرم آرتریدر داشتن گستره وسیعی از نماد‌های معاملاتی است؛ مانند: سهام بازار اروپا، سهام بازار آمریکا و جفت‌ارزهای مختلف. پس شما با استفاده از آرتریدر روبوفارکس می‌توانید ربات‌‌های معامله‌گر را روی بازار‌های مختلف اجرا کنید؛ درحالی‌که اگر از پلتفرم‌های دیگر استفاده کنید مجبور می‌شوید ربات‌های مجزا برای هرکدام از پلتفرم‌ها طراحی کرده که به فراگیری زبان‌های برنامه‌نویسی متعدد نیاز دارد. بدیهی است که این کار بسیار زمان‌بر است.

جمع بندی

با توضیحات داده شده درباره پلتفرم آرتریدر روبوفارکس فهمیدیم که هرکسی می‌تواند ربات معامله‌گر دلخواه خود را بسازد. این پلتفرم، استراتژی‌های معاملاتی استانداردی را ارائه می‌کند و شروط اجراشدن تمام آن‌ها واضح است.

شما برای کار با آرتریدر تنها به دو چیز نیاز دارید: ۱- تمایل به پیشرفت در معامله‌گری و ۲- استفاده از فرصت‌ها برای کسب سود در بازارهای مالی که ما یکی از همین فرصت‌ها را در این مقاله با شما به اشتراک گذاشتیم.

5/5 - (1 امتیاز)
تیم تحریریه آرسی فارکس
2 نظرات و سوالات شما
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه سوالات و نظرات
محسن
1 سال قبل

با سلام . در کدوم پلتفرم میشه بدون کد نویسی ( تقریبا شبیه به همین مطلب که ارائه شده ) اندیکاتوری رو طراحی کرد که فقط آلارم بده . یعنی ترید نزنه . فقط سیگنالهایی رو که میخو

درباره ما

سلب مسئولیت و افشای ریسک: تمام مطالب و محتوای ارائه‌شده در سایت آرسی فارکس، اعم از مقالات، ویدئوها، آموزش‌ها، تحلیل‌ها، خبرها و کلیه متون، صرفاً جنبه اطلاع‌رسانی دارد و پیشنهاد معاملاتی یا مالی نیست و ما هیچ‌گونه مسئولیتی در خصوص ضرر و زیان احتمالی نداریم. معامله و سرمایه‌گذاری در بازارهای مالی دارای ریسک بسیار بالا است و ممکن است منجر به از دست رفتن کامل سرمایه شود.