دوره جامع آموزش فارکس

آموزش فارکس

آموزش فارکس و تمرین معامله‌گری اولین قدم برای ورود به این بازار است. تیم آرسی فارکس با بیش از ده سال تجربه در بازارهای مالی به شما کمک می‌کند تا به‌صورت اصولی و گام‌به‌گام تمام مفاهیم مربوط به فارکس را فرابگیرید و کم‌کم از حساب آزمایشی شروع به معامله کنید و به‌تدریج وارد حساب‌های واقعی شوید. که درنهایت بتوانید با مدیریت ریسک و تسلط به روش‌های تحلیلی به کسب درآمد دلاری برسید.

همیشه این مورد را در ذهن داشته باشید که بازارهای دارای اهرم مثل فارکس دارای ریسک بسیار بالا است و ممکن است کل سرمایه از بین برود. بنابراین برای معامله و ورود به این بازار باید بااحتیاط عمل کنید و ابتدا کامل آموزش ببینید. در این آموزش همراه آرسی فارکس باشید!

فارکس چیست؟

فارکس بزرگ‌ترین بازار مالی جهان است که درآن‌ واحدهای پولی به یکدیگر تبدیل می‌شوند. فارکس مخفف FOREX = Foreign Exchange است که به انگلیسی به آن FX هم گفته می‌شود. در مورد ابعاد فارکس فقط در این حد می‌گوییم که در بازار بورس نیویورک (NYSE) که بزرگ‌ترین بازار بورس جهان است، حجم معاملات روزانه در حدود 22.4 میلیارد دلار است. اما در فارکس حجم معاملات روزانه به 5 تریلیون دلار می‌رسد. این یعنی بازار بورس نیویورک در مقابل بازار فارکس مانند مورچه‌ای کوچک در مقابل یک هیولای بزرگ است.

دوره جامع آموزش فارکس- 3

خوب شاید در ابتدای کار درک این بازار بزرگ برای شما کمی مشکل باشد، پس بیایید با یک مثال ساده شروع کنیم.

حتماً برای شما هم پیش‌آمده است که بخواهید به کشور دیگری سفر کنید و یا قصد داشته باشید یک خرید اینترنتی را از کشور دیگری انجام دهید. خوب در اینجا اولین چیزی که نیازی دارید، تبدیل واحد پول خودتان، به واحد پول کشور مقصد است.

فرض کنیم که شما یک آمریکایی هستید و همین الآن از هواپیما در فرودگاه شهر توکیو پیاده شده‌اید. اولین کاری که می‌کنید به یک باجه تبدیل ارز در فرودگاه می‌روید و واحد پول خود یعنی دلار را به ین ژاپن تبدیل می‌کنید. با مراجعه به باجه تبدیل ارز متوجه می‌شوید که هر دلار امریکا معادل 100 ین ژاپن است. 100 دلار تبدیل می‌کنید و 10000 ین ژاپن دریافت می‌کنید. حتماً با خود فکر می‌کنید که پولدار شده‌اید و می‌توانید با پولتان حسابی در توکیو خوش‌گذرانی کنید.

اما این خوشحالی خیلی طول نمی‌کشد. به‌محض اینکه بخواهید یک بطری آب‌معدنی بخرید و 500 ین پرداخت می‌کنید. سوار تاکسی می‌شوید و برای یک مسیر کوتاه تا هتل 1000 ین دیگر پرداخت می‌کنید. خوب حالا جای تعجبی ندارد که نگران باشید که آیا این 10000 ین شمارا تا هتل می‌رساند یا نه!

بلکه درست متوجه شدید… توکیو شهر بسیار گرانی است.

فرض کنیم به طرز معجزه‌آسایی با این پول سفر خود را می‌گذرانید و در لحظه بازگشت در فرودگاه برای شما 3000 ین باقی‌مانده است. خوب قطعاً می‌خواهید این پول را مجدداً به دلار امریکا تبدیل کنید.

وقتی شما این تبادلات ارز را انجام می‌دهید (چه تبدیل دلار به ین و چه تبدیل ین به دلار)، درواقع وارد بازار فارکس شده‌اید.

حال بیایید به مسافرت دل‌چسبمان و تبدیل ارز در مسیر بازگشت به خانه برگردیم. در این لحظه خبر خوشحال‌کننده این است که ارزش ین ژاپن در مقابل دلار امریکا بیشتر شده باشد و شما به‌جای 30 دلار، پول بیشتری به دست بیاورید. درواقع در بازار فارکس این تغییر نرخ تبدیل است که سرمایه‌گذاران به سود و کسب درآمد می‌رساند.

همان‌طور که گفتیم بازار ارز و یا به عبارتی فارکس بزرگ‌ترین بازار مالی در سطح جهان است. ارزش معاملات روزانه در این بازار غول‌آسا بیش از 5 تریلیون دلار تخمین زده‌شده است؛ که البته این‌همه ماجرا نیست. معامله‌گران خرد که به‌صورت نقدی معامله می‌کنند، برای مثال ما و شمایی که به صرافی می‌رویم و خرید ارز را به‌صورت نقدی و مستقیماً از صراف انجام می‌دهیم، در این 5 تریلیون دلار در نظر گرفته نشده‌ایم. ارزش معادلات خرد نقدی چیزی حدود 1.5 تریلیون دلار در نظر گرفته‌شده است که بازهم مبلغ بسیار بزرگی در مقابل دیگر بازارهای مالی است.

در بازار فارکس چه چیزی معامله می‌شود؟

در بازار فارکس چه چیزی معامله می‌شود

پاسخ این سؤال بسیار ساده است! پول! شاید تعجب کنید ولی این موضوع صحت دارد و آن چیزی که در بازار فارکس معامله می‌شود، خود پول است. خوب البته کمی گیج‌کننده به نظر می‌رسد و حتماً با خودتان فکر می‌کنید که پول خودش ابزاری برای معامله و دادوستد است، چگونه مورد معامله قرار می‌گیرد؟

بگذارید به‌صورت خیلی ساده برایتان توضیح دهیم. خرید ارز یک کشور را مانند خرید سهام یک کارخانه در نظر بگیرید. زمانی که شما یک ین ژاپن را می‌خرید، درواقع یک سهم از اقتصاد کشور ژاپن را خریداری کرده‌اید. حال هر چه قدر اقتصاد یک کشور قدرتمندتر باشد، ارزش پول آن کشور در مقابل واحد پول سایر کشورها بیشتر است. البته صرف قوی بودن اقتصاد روی ارزش پول مؤثر نیست. عوامل دیگری ازجمله سیاست‌های خارجی، اقتصادی و … روی ارزش پول یک کشور تأثیرگذار هستند.

ارز کشورهای مختلف و نحوه معامله آنها در بازار فارکس

در جدول زیر واحد پولی تعدادی از کشورها آورده شده است. نماد ارز دارای سه حرف انگلیسی بزرگ است که دو حرف اول نمایانگر کشور و حرف سوم بیانگر نوع ارز است. برای مثال دلار استرالیا ا نماد AUD نشان داده می‌شود؛ که دو حرف AU نماد کشور استرالیا و حرف D اول نام دلار است.

نماد – نام مستعارنام ارز و کشور
USDباکدلار – امریکا
EURفیبریورو – کشورهای عضو منطقه یورو
JPYینین – ژاپن
GBPکابلپوند – انگلیس
CHFسوئیسیفرانک – سوئیس
CADلونیدلار  – کانادا
AUDاوسیدلار – استرالیا
NZDکیویدلار – نیوزلند

البته شاید برایتان جالب باشد که بدانید، باک تنها اسم مستعار برای دلار امریکا نیست. دلار امریکا با اسامی مستعار دیگری ازجمله greenbacks، bones, benjis, benjamins, cheddar, paper, loot, scrilla, cheese, bread, moolah, dead و presidents در بازارهای مالی جهانی شناخته می‌شود.

یک نکته جالب دیگر! در پرو دلار امریکا را با عنوان کوکو می‌شناسند که معادل نام حیوان خانگی خورخه معادل جرج (اشاره به تصویر جرج واشنگتن روی دلار امریکا) است.

خرید و فروش جفت ارزها در فارکس

توضیح جفت ارز در فارکس

برای انجام معامله در بازار فارکس حداقل به دو ارز نیاز است. دو ارز به‌صورت پایاپای باهم معامله می‌شوند. قیمت ارزها در مقابل هم‌تغییر می‌کند و در بازار جهانی همواره واحدهای پولی در تقلا هستند که ارزش خود را در برابر دیگر ارزها بالاتر نگه‌دارند.

معاملات پایاپای در فارکس مانند مسابقه طناب کشی

این تلاش برای ارزش بالاتر ارزها مانند مسابقه‌ی طناب‌کشی بین دو ارز است که هرلحظه تقلا می‌کنند قدرت بیشتری نسبت به یکدیگر داشته باشند.

جفت ارزهایی که در بازار فارکس خرید و فروش (Sell and Buy) می‌شوند را میتوان به صورت زیر طبقه بندی کرد:

 • جفت ارزهای اصلی یا ماژور
 • جفت ارزهای غیر اصلی و یا جفت ارزهای مینور
  • کراس‌های یورو
  • کراس‌های ین
  • کراس‌های پوند
  • سایر کراس‌ها
 • جفت ارزهای عجیب‌وغریب

جفت ارزهای اصلی یا ماژور​

آموزش جفت ارزهای اصلی و ماژور در فارکس

جفت ارزهای اصلی به ارزهایی گفته می‌شود که بیشترین حجم معاملات در بازار جهانی دارند و نقد شوندگی آن‌ها نیز نیست به سایر ارزها بیشتر است. یکی از ارزهای بسیار مهم در جفت ارزها، دلار امریکا است که بیشترین حجم معامله در بازار فارکس روی این ارز انجام می‌شود.

اصطلاح FX و کشورهاجفت
یورو دلار – منطقه یورو / امریکاUSD/EUR
دلار ین – امریکا / ژاپنUSD/JPY
پوند دلار – انگلیس / امریکاGBP/USD
دلار سوئیسی – امریکا / سوئیسUSD/CHF
دلار لونی – امریکا / کاناداUSD/CAD
اوسی دلار – استرالیا / امریکاAUD/USD
کیوی دلار – امریکا / نیوزلندNZD/USD

جفت ارزهای غیر اصلی یا مینور

جفت ارزهای غیر اصلی و مینور در فارکس

جفت ارزهایی که هیچ‌کدام از آن‌ها دلار امریکا نباشد، جفت ارزهای غیر اصلی و یا جفت ارزهای مینور نامیده می‌شوند. به این جفت ارزهای مینور به‌اصطلاح کراس نیز گفته می‌شود. کراس‌هایی که بعد از دلار دارای بیشتر معامله در بازار فارکس هستند، یورو، ین ژاپن و پوند می‌باشند.

در جداول زیر تعدادی از کراس‌های متداول در بازار فارکس آورده شده است.

کراس‌های یورو

اصطلاح FX و کشورهاجفت ارز
یورو سوئیسی – منطقه یورو / سوئیسEUR/CHF
یورو پوند – منطقه یورو / انگلیسEUR/GBP
یورو لونی – منطقه یورو / کاناداEUR/CAD
یورو اوسی – منطقه یورو / استرالیاEUR/AUD
یورو کیوی – منطقه یورو / نیوزلندEUR/NZD

کراس‌های ین

اصطلاح FX و کشورهاجفت ارز
یورو ین یا یوپی – منطقه یورو / ژاپنEUR/JPY
پوند ین یا گوپی – انگلیس / ژاپنGBP/JPY
سوئیسی ین – سوئیس / ژاپنCHF/JPY
لونی ین – کانادا / ژاپنCAD/JPY
اوسی ین – استرالیا / ژاپنAUD/JPY
کیوی ین – نیوزلند / ژاپنNZD/JPY

کراس‌های پوند

اصطلاح FX و کشورهاجفت ارز
پوند سوئیسی – انگلیس / سوئیسGBP /CHF
پوند لونی – انگلیس / کاناداGBP /CAD
پوند اوسی – انگلیس / استرالیاGBP /AUD
پوند کیوی – انگلیس / نیوزلندGBP /NZD

سایر کراس‌ها

اصطلاح FX و کشورهاجفت ارز
اوسی سوئیسی – استرالیا / سوئیسAUD/CHF
اوسی لونی –  استرالیا / کاناداAUD/CAD
اوسی کیوی –  استرالیا / نیوزلندAUD/NZD
لونی سوئیسی – کانادا / سوئیسCAD/CHF
کیوی سوئیسی – نیوزلند / سوئیسNZD/CHF
کیوی لونی – نیوزلند / کاناداNZD/CAD

جفت ارزهای عجیب‌وغریب

اینفوگرافیک توضیح جفت ارزهای فارکس

هنگامی‌که یک رز اصلی در کنار یک ارز از اقتصاد نوظهور مانند برزیل، مکزیک، هونگ هنگ و … قرار می‌گیرد، به‌صورت خلاصه به آن‌ها جفت ارز عجیب گفته می‌شود. در اینفوگرافیک فوق میتوانید به طور خلاصه هر سه گروه از جفت ارزها را مشاهده کنید که چطور نام گذاری شده اند.

جفت ارزهای عجیب وغریب به‌اندازه‌ی سایر جفت ارزهایی که تاکنون معرفی کردیم معامله نمی‌شوند و البته هزینه تبدیل آن‌ها نسبت به سایر جفت ارزهای اصلی بیشتر است. به عبارتی کارمزد تبدیل این جفت ارزها بیشتر از سایر ارزهای اصلی است و گاها با کارمزد دو الی سه برابر برای تبدیل این جفت ارزها مواجه می‌شوید. پس حتماً در معاملات و پیش‌بینی سود برای این جفت ارزها باید این مبلغ بالای کارمزد(و همچنین اسپرد) را در نظر بگیرید.

در جدول زیر تعدادی از این جفت ارزهای عجیب‌وغریب برای آشنایی بیشتر شما آورده شده است.

جدول جفت ارزهای عجیب و غریب

کشورهاجفت ارز
امریکا / هنگ‌کنگUSD/HKD
امریکا / سنگاپورUSD/SGD
امریکا / افریقای جنوبیمعروف به دلار راندUSD/ZAR
امریکا / تایلندمعروف به دلار باتUSD/THB
امریکا / مکزیکمعروف به دلار پزوUSD/MXN
امریکا / دانمارکمعروف به دلار کرونUSD/DKK
امریکا / دانمارکUSD/SEK
امریکا / نروژUSD/NOK
امریکا / ترکیه (لیر ترکیه)USD/TRY

حجم بازار فارکس و نقدینگی آن

حجم بازار فارکس و میزان لیکویدیتی یا نقدینگی آن

بازار ارز فارکس مانند دیگر بازارهای مالی بزرگ دنیا ازجمله بورس نیویورک، دفتر فیزیکی و مرکز اصلی ندارد. این بازار درواقع شبکه‌ای بین بانکی است که بدون تعطیلی و به‌صورت شبانه‌روزی و 24 ساعته فعال است.

میزان معاملاتی که روی هر ارز در بازار فارکس انجام می‌شد، متفاوت است. دلار بیشترین حجم معاملات را به خود اختصاص داده است و 84.9% معاملات روی آن انجام می‌شود. یورو با 39.1% در رتبه دوم قرار دارد و ین با %19رتبه سوم را به خود اختصاص داده است.(منبع)

نمودار زیر درصد معاملات 7 ارز اول در بازار فارکس را نشان می‌دهد.

نمودار نحوه توزیع ارزها در فارکس

نکته‌ای که در مورد نمودار بالا و درصدها باید در نظر داشته باشید این است که در هر معامله دو ارز دخیل هستند. به همین دلیل مجموع درصدهای نمودار فوق 200% است و نه 100%.

نمودار ترکیب ذخایر ارزی فارکس در جهان

صندوق بین‌المللی پول (IMF) اعلام کرده است که 62 درصد ذخایر ارزی در سراسر جهان، دلار است و این بدین معنی است که در بازار فارکس به دلار باید بیشتر از بقیه ارزها توجه کرد.
البته این تنها دلیلی نیست که باید به دلار توجه مضاعف نشان بدهید. دلایل دیگری نیز وجود دارد که در ادامه بیان می‌کنیم.

 • امریکا بزرگ‌ترین و قدرتمندترین اقتصاد جهان است و بدیهی است که واحد پولی آن تأثیر قابل‌توجهی در اقتصاد جهانی دارد.
 • امریکا بزرگ‌ترین و نقدترین بازار مالی جهان است.
 • نظام سیاسی امریکا دارای ثبات قابل‌توجهی است و به همین ثبات سیاسی ارزش پول آن در طول زمان حفظ می‌شود.
 • کشور امریکا ابرقدرت نظامی در سطح جهان است.
 • دلار امریکا مرجع بسیاری از معاملات جهانی است. برای مثال طلا، فلزات و بسیاری از اقلام مهم بر اساس دلار امریکا قیمت‌گذاری می‌شوند.

سفته‌بازی در فارکس

سفته بازی در بازار فارکس

سفته‌بازی همان معاملات بر اساس نوسان قیمت است. در حقیقت 90 درصد معاملاتی که در بازار فارکس انجام می‌شود توسط سفته‌بازار و در جهت استفاده از نوسان قیمت برای کسب سود بیشتر است. برای speculation یا معامله به روش سفته بازی، حجم بازار بسیار مهم است. به عبارت دیگر در بازارهایی که لیکویدیتی یا نقدشوندگی بالایی دارند، میتوان از روش سفته بازی جهت معامله استفاده کرد.

در طی این آموزش که توسط تیم آرسی‌فارکس گردآوری شده است، به شما خواهیم گفت که چه زمان هایی  را برای معاملات خود انتخاب کنید که بازار دارای حجم مناسب و به اصطلاح دارای لیکویدیتی بالا باشد. همراه ما باشید.

روش‌های مختلف معامله در بازار فارکس

آشنایی و توضیح انواع بازارها در فارکس

برای کسب سود و درآمد دلاری در بازار فارکس، معمولا تریدرها یکی از بازارهای زیر را جهت معامله انتخاب میکنند.

 • بازار نقدی یا Spot Market
 • بازار آتی – Futures
 • اختیار – Option
 • ETF یا صندوق قابل معامله

روشهای ذکر شده در فوق، از بقیه روشهای معامله در فارکس پرکاربردتر و متداول تر است. به طور مختصر به بررسی آنها میپردازیم.

بازار نقدی – Spot

تعریف بازار اسپات یا نقدی

در بازار نقدی (Cash market) یا بازار اسپات (Spot market)، معاملات به‌صورت فوری و بر اساس قیمت فعلی بازار معامله می‌شوند. مهم‌ترین ویژگی بازار نقدی کارمزد کم آن است. در بازار نقدی با حداقل 10 دلار می‌توان یک حساب باز کرد که البته پیشنهاد می‌کنیم فعلاً دست نگه‌دارید و ابتدا کامل آموزش ببینید.

در این بازار بسیاری از کارگزاری‌ها (مثل روبوفارکس)، تحلیل‌ها و آنالیزهای بازار و ارزهای مختلف را به‌صورت رایگان ارائه می‌کنند.

بازار آتی – Futures

قراردادهای آتی معاملاتی هستند که در زمان آینده، برای خرید و فروش دارایی خاص با قیمت مشخص ثبت می‌شوند. به عبارت دیگر و به نقل از ویکی‌پدیا، قراردادهای آتی، قراردادهای مشتقه ای هستند که برای خرید یا فروش مقادیر مشخصی از یک کالا یا ابزار مالی با قیمتی مشخص با تحویل در زمان معینی در آینده استفاده می‌شوند. سیستم معامله آتی فارکس توسط بازار بورس کالای شیکاگو (CME) در سال 1972 ایجاد شد. قراردادهای آتی از طریق بورس متمرکز ثبت می‌شوند و سیستم کاری آن‌ها بسیار واضح و شفاف است. اطلاعات قیمت و شرایط معامله به‌صورت دقیق ثبت می‌شود و در دسترسی طرفین قرار دارد.

بازار آپشن یا اختیار – Option

اختیار یا آپشن یک ابزار مالی برای واگذاری اختیار خرید یا فروش بدون ایجاد تعهد به خریدار و یا فروشنده است. اختیار در بازارهای بورس ازجمله بورس شیکاگو، بورس بین‌المللی اوراق بهادار(ISE) و همچنین بورس فیلادلفیا(PHLX) مورد معامله قرار می‌گیرد؛ اما این تفاوت وجود دارد که ساعات معامله اختیار محدود است و میزان نقدینگی در این بازار از بازار آتی کمتر است.

ETF یا صندوق قابل معامله

صندوق‌های ETF شامل سهام و همچنین تعدادی ارز هستند. بازار ETF نیز مانند بازار اختیار دارای محدودیت در ساعات معامله است. به‌علاوه به دلیل اینکه این صندوق‌ها شامل سهام می‌شوند، برای انجام معامله باید کارمزدهایی ازجمله کمیسیون سهام و سایر هزینه‌ها حتماً پرداخت شود. تیم آرسی فارکس تمام مفاهیم مربوط به ETF و انواع آن را در مقاله راهنمای کامل صندوق های قابل معامله (ETF) برای شما نوشته است که می‌توانید مطالعه کنید.

etf چیست - توضیح کامل صندوق قابل معامله

ساعت بازار فارکس

یکی از ویژگی‌های جالب بازار فارکس، باز بودن 24 ساعته آن است. معاملات شبانه‌روزی به سرمایه‌گذاران از سراسر جهان اجازه می‌دهد تا در ساعات کاری عادی، بعد از کار یا حتی در نیمه‌های شب معامله کنند. بااین‌حال، وقتی صحبت از تجارت در فارکس به میان می‌آید، همه زمان‌های روز مناسب معامله نیست و باید با شناخت دقیق هر جلسه معاملاتی و تعیین استراتژی معاملاتی، اقدام به تجارت در فارکس کرد.

بازار فارکس دارای 4 سشن یا جلسه معاملاتی بزرگ است که برخی 3 جلسه در نظر می‌گیرند و جلسه مربوط به استرالیا (سیدنی) را جزئی از قسمت آسیایی فارکس می‌دانند. درهرصورت جلسات اصلی فارکس به‌صورت زیر است:

 • سشن آسیایی فارکس (جلسه توکیو)
 • سشن سیدنی
 • سشن اروپایی فارکس (جلسه لندن)
 • سشن فارکس آمریکای شمالی (جلسه نیویورک)

برای داشتن معاملات موفق و سود ده در بازار فارکس، لازم است شناخت کامل روی ساعت بازار فارکس داشته باشید. لازم است که زمان مربوط به هر سشن را بشناسید و بدانید هر سشن معاملاتی چه ویژگی‌هایی دارد و چطور در جهت کسب سود بیشتر می‌توان از آن استفاده کرد. ندانستن ساعت باز و بسته شدن بازار فارکس گاهی منجر به ضررهای بزرگی به تریدرهای تازه‌کار می‌شود. حتماً باید برای تعطیلات بازار برنامه‌ریزی از قبل کرده باشید. خبر خوب این است که تیم تحریریه آرسی فارکس تمام این موارد را برای شما در عنوان یک مقاله آموزشی آماده کرده است و بعد از مطالعه آن می‌توانید روی زمان‌بندی معاملات و روش پیدا کردن بهترین زمان معامله تسلط پیدا کنید.

ساختار بازار فارکس

برای توضیح ساختار بازار فارکس از یک مثال آسان‌تر شروع می‌کنیم. بازار سهام! احتمالا شما با بازار سهام یا بورس آشنایی دارید و ساز و کار این بازار برای شما مشخص است.

بازار سهام به صورت یک بازار متمرکز عمل می‌کند که توسط دولت‌ها و یا صاحبان این بازار کنترل می‌شود. این کنترل شاید به صورت مستقیم نباشد و شاید حتی دیده نشود. اما تمامی ساز و کار بازار سهام به نحوی مدیریت می‌شود که منابع کنترل‌گران حفظ شود.

توضیح ساختار یک بازار متمرکز

برای مثال اگر بازار دچار ریزش شود و فروشندگان زیادی به صورت ناگهانی وارد بازار شوند، کنترل‌کنندگان با افزایش کارمزد فروش باعث می‌شوند حجم فروشندگان کمتر شود. به عبارتی کنترل‌کنندگان بورس با کم و زیاد کردن پارامترهایی که امکان تغییر آن را دارند، شرایط بازار را به نفع خود تغییر می‌دهند.

معامله در فارکس به صورت غیرمتمرکز است

توضیح ساختار بازار غیرمتمرکز در فارکس

در بازار فارکس بر خلاف بازار بورس و یا بازار آتی، متمرکز و تک قیمتی نیست. این بدین معنی است که برای هیچ ارزی یک قیمت واحد و ثابت وجود ندارد و در نتیجه شما قیمت‌های مختلفی از سوی معامله گران دریافت خواهید کرد.

نردبان  یا سلسه مراتب در فارکس

هرچند بازار فارکس یک بازار بزرگ و پر هرج و مرج به نظر می‌رسد، اما حقیقت این است که می‌توان به راحتی معامله گران را در نردبان فارکس طبقه بندی کرد.

سلسه مراتب در بازار فارکس

در شکل بالا سلسله‌مراتب بازار فارکس به صورت طبقه بندی، ارائه شده است.

در رأس این نردبان بانک‌های جهانی قرار دارند. بانک‌ها یا به صورت مستقیم و یا به صورت الکترونیکی و از طریق EBS و رویترز با یکدیگر معامله می‌کنند. رقابت بین دو شرکت EBS و رویترز برای جذب معامله گران بیشتر همواره ادامه دارد و به همین دلیل هر کدام سعی دارند با ارائه شرایط بهتر معامله، بانک‌های بیشتری را جذب کنند. (*Electronic Brokering Service(EBS) / Reuters Dealing 3000-spot Matching  منبع)

بانک ها برای اینکه انتخاب کنند که با کدام یک از این دو شرکت (یعنی EBS و Reuters) کار کنند، باید نوع ارزهایی که میخواهند معامله کنند را در نظر بگیرند. در نرم‌افزارهای معاملاتی EBS، جفت ارزهای EUR/USD, USD/JPY, EUR/JPY, EUR/CHF, USD/CHF نقد شوندگی بیشتری دارند. در حالی که نرم‌افزارهای معاملاتی رویترز، در جفت ارزهای GBP/USD, EUR/GBP, USD/CAD, AUD/USD, NZD/USD نقد شوندگی بیشتری دارند.

بازار بین بانکی کمی پیچیده است. به صورتی که بانک‌ها می‌توانند نرخ‌ها و قیمت‌هایی توسط بانک‌های دیگر ارائه می‌شد را ببینند، اما الزاماً نمی‌توانند با آن قیمت با بانک مربوطه وارد معامله شوند.

برخی مواقع قیمت‌های ارائه شده برای بانک‌هایی با اعتبار متفاوت، متغیر است. همچنین با توجه به ارتباطات بین بانک‌ها، قیمت‌ها برای بانک‌های متفاوت، مختلف است.

در پله دوم نردبان فارکس، صندوق‌های تأمینی(Hedge funds) و شرکت‌های بزرگ تجاری قرار دارند. این صندوق‌ها و شرکت‌ها نمی‌توانند بخشی از بازار بین بانکی باشند و معاملات خود را از طریق بانک‌های تجاری انجام می‌شوند. در نتیجه قیمت‌های معاملات کمی بالاتر از بازار بین بانکی است.

در پله آخر نردبان فارکس، معامله گران خرده پا(Retail Traders) قرار دارند. ما و شما به عنوان یک تریدر فارکس دقیقاً در این بخش از نردبان فارکس ایستاده‌ایم. قبلاً امکان شرکت در بازار فارکس برای مردم عادی وجود نداشت، ولی امروزه با توجه به رشد ابزارهای دیجیتال این امکان برای همه افراد جامعه فراهم شده است که بتوانند حساب فارکس باز کنند و شروع به معامله کنند.

بازیگران بازار فارکس

تا اواخر دهه 1990 و تقریباً 25 سال پیش، تنها شرکت‌های بزرگ و افراد به اصلاح «کله گنده» امکان شرکت در معاملات فارکس را داشتند و برای مردم عادی، به‌هیچ‌وجه این امکان وجود نداشت. مگر اینکه حداقل سرمایه 10 الی 50 میلیون دلاری برای ورود به بازار فراهم میکردند.

در حقیقت فارکس در ابتدا هم به صورتی طراحی‌شده بود که امکان حضور معامله گران خرد در آن وجود نداشته باشد. اما با تغییر ماهیت جهان و ظهور ابزارهای دیجیتال، این امکان فراهم شد. بازیگران بزرگ و اصلی بازار فارکس به چهار دسته مهم تقسیم‌بندی می‌شوند:

 • بانک‌های بزرگ

همان‌طور که گفتیم بازار فارکس یک بازار غیر متمرکز است و بنابراین اعضای اصلی این بازار تعیین‌کننده نرخ ارزها هستند. بانک‌های بزرگ به عنوان بزرگ‌ترین معامله‌کنندگان بازار فارکس، نرخ ارزها و همچنین کارمزدها را تعیین می‌کنند.

بین بانک‌های بزرگ رقابت سختی برای تأمین منافع وجود دارد و در واقع بخش اعظم معاملات فارکس هر بانک در جهت منافع خود و مشتریانش است. UBS، Barclays Capital، دویچه بانک(Deutsche Bank)، JPMorgan، Goldman Sachs، HSBC، Citi و Bank of America تنها برخی از این بانک‌های بزرگ در بازار بزرگ فارکس هستند. در عکس پایین که از مقاله‌ای در سایت یورو مانی استخراج شده است، میتوانید سهم(Market Share) هر کدام از بانک های بزرگ در فارکس را مشاهده کنید.

مقایسه بانک های بزرگ در فارکس به عنوان بازیگران اصلی

مطالعه سهم مارکت بانک ها (Market Share) که در فوق برای شما ارائه شد، مربوط سال 2016 است. در سال 2021 نیز مجله‌ی Euromoney  نتیجه رتبه بندی را به صورت زیر منتشر کرده است. (جدول زیر به صورت خلاصه است و ما یکی از نتایج این مطالعه و ده بانک اول در آن را عنوان کرده ایم.)

جدول رتبه بندی لیدرهای مارکت جهانی بدون در نظرگرفته معاملات سواپ کوتاه مدت

نام موسسه یا بانک به ترتیب رتبه در سال 2021درصد سهم از مارکت
JPMorgan11.41%
UBS10.02%
Deutsche Bank8.49%
XTX Markets6.69%
Citi6.18%
Jump Trading5.91%
Goldman Sachs5.20%
Bank of America4.69%
 • شرکت‌های تجاری بزرگ

شرکت‌های تجاری بزرگ معمولاً برای کسب کار در بازار فارکس شرکت می‌کنند. برای مثال شرکت آلمانی بنز برای خرید قطعات از یک شرکت ژاپنی، لازم است که یورو را به ین ژاپن تبدیل کند. شرکت‌های تجاری نسبت به بانک‌های بزرگ حجم معاملات کوچک‌تری دارند و لذا برای انجام معاملات از بانک‌های تجاری کمک می‌گیرند.

 • دولت‌ها و بانک‌های مرکزی

دولت‌ها و بانک‌های مرکزی کشورها نیز برای انجام تبادلات بین‌المللی در بازار فارکس شرکت می‌کنند و برخی مواقع با جابه‌جایی مبالغ هنگفت موجب نوسانات ارزی به صورت مقطعی و کوتاه‌مدت می‌شوند. همچنین سیاست‌های دولت‌ها بر ارزش پول کشورها تأثیر بسیار زیادی می‌گذارد. برای مثال زمانی که انگلستان تصمیم به خروج از اتحادیه اروپا گرفت، ارزش پوند در مقابل دلار و دیگر ارزهای جهانی، مقداری کاهش یافت.

مثال دیگر کشور چین است که برای به صرفه بودن صادرات، عمداً ارزش پول کشورش را پایین نگه می‌دارد.

 • سفته بازان

سفته بازی در بازار ارز (Currency speculation) به معنی خرید و نگه داشتن ارز خارجی به امید فروختن در قیمت بالاتر در آینده است.

«برای برد آمده‌ایم»

این شعار سفته بازان است و بدین معنی است که مهم نیست روند کلی بازار به کدام سمت باشد. آن‌ها معاملاتی را انجام می‌دهند که در نهایت به سودآوری منجر شود. 90 درصد حجم معاملات انجام شده در فارکس، توسط سفته‌بازان و به جهت سودآوری انجام می‌شود.

تاریخچه فارکس

پس از اتمام جنگ جهانی دوم، اقتصاد جهانی در یک هرج و مرج بسیار عجیب فرو می‌رفت و اگر به موقع به داد آن نمی‌رسیدند، قطعاً اوضاع وخیم‌تر هم می‌شد. در این بین یک قرارداد جهانی با عنوان «برتون وودز»( Bretton Woods System) منعقد شد که بر اساس آن نرخ تبدیل همگی ارزها بر اساس طلا مشخص شد.

هرچند این قرارداد در نهایت در سال 1971 فسخ شد(به نقل از ویکی‌پدیا)، اما در آن سال‌های هرج و مرج توانست برای مدت طولانی نرخ ارزها را ثابت نگه دارد. پس از فسخ قرارداد برتون وودز یک سیستم ارزش گزاری پولی جایگزین شد و بازار ارز به صورت یک بازار شناور درآمد که عرضه و تقاضا تعیین‌کننده نرخ ارزها بود.

در دهه 90 بود که نرم‌افزارهای معاملاتی به وجود آمدند و امکان ارسال قیمت و معامله فوری برای معامله گران را فراهم کردند. در همین سال‌ها بود که کارگزاری‌ها(retail forex brokers) معاملات مبتنی بر اینترنت را ارائه کردند.

در حالی که در بازار بین بانکی حداقل میزان معامله یک میلیون واحد است، این کارگزاری‌ها با ارائه امکان معامله در 1000 واحد به معامله گران خرد اجازه ورود به بازار فارکس را دادند. این کارگزاری‌ها با عنوان «کارگزاران خرده فروشی فارکس» بازار فارکس را از انحصار دلالان بزرگ و شرکت‌ها درآورده و امکان معاملات خرد را فراهم کردند.

بروکرهای فارکس

کارگزاری‌ها در فارکس به صورت کلی به دو دسته تقسیم می‌شوند:

دسته اول: سازندگان بازار یا مارکت میکرها(Market Makers) که همان‌طور که از نام آن‌ها انتظار می‌رود این کارگزاری‌ها هستند که نرخ‌های موجود در بازار را تعیین می‌کنند.

دسته دوم: شبکه ارتباطات الکترونیکی (ECN) که قیمت‌ها را از نهادهای مختلف بازار درخواست می‌کند و در نهایت بهترین پیشنهاد را قبول می‌کند. اصطلاح ECN مخفف کلمه‌ی Electronic Communications Networks است.

در ادامه هر کدام از این دو دسته را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

مارکت میکر یا سازندگان بازار

تعریف مارکت میکر یا سازنده بازار را با یک مثال برای شما توضیح میدهیم. فرض کنید قصد دارید برای خوردن دونر کباب به یکی از رستوران‌های مطرح ترکیه بروید. خوب در گام اول لازم است به یک بانک و یا صرافی رفته و ریال ایران را به لیر ترکیه تبدیل کنید. اگر قیمت خرید صرافی (Bid) برای لیر 20000 ریال و قیمت فروش (Ask) 20020 ریال باشد، بنابراین کارمزد خرید و فروش لیر در این سفارش 20 ریال است.

شاید با خودتان فکر کنید که مبلغ زیادی نیست. اما زمانی که صحبت از خرید میلیون لیر باشد، این مبلغ بسیار هنگفت و قابل توجه خواهد شد. در واقع صرافی لیر را در ابعاد بسیار زیاد خریداری می‌کند و سپس با تقسیم بندی آن در میان معامله گران خرد، آن را معامله می‌کند.

دقیقا مشابه این صرافی لیر در مارکت میکرهای خرده پا (Retail market makers) اتفاق می افتد. در واقع مارکت میکرها با دوباره بسته بندی سفارش های کوچک در مقیاس بزرگ باعث ایجاد نقدینگی میشوند. بدون مارکت میکرها دسترسی به بازاری که صرفا با حجم های بزرگ معامله میشود امکان پذیر نیست.

بروکر ECN

شبکه ارتباطات الکترونیکی(Electronic Communications Network) نامی برای پلتفرم های معاملاتی است که به صورت اتوماتیک با تطابق درخواست‌های خرید و فروش، معاملات را انجام می‌دهند. این نرم‌افزارها قیمت‌ها را از نهادهای مختلف مانند سازندگان بازار، بانک‌ها، و معامله گران ECN دریافت کرده و زمانی که یک دستور خرید و یا فروش صادر می‌شود، آن را با بهترین پیشنهاد تطبیق داده و دستور را انجام می‌دهند.

کارگزاران یا بروکرهای ECN کمیسیون بسیار کمی برای تعیین قیمت دریافت می‌کنند و کارمزد معاملات در این کارگزاری‌ها نیز بسیار پایین است. ترکیب کمیسیون پایین و کارمزد کم کارگزاری‌های ECN، موجب انجام معاملات با هزینه تراکنش بسیار پایین است. ترکیب اسپرد (تفاوت قیمت عرضه و تقاضا) و کارمزد پایین باعث میشود که در اکثر مواقع تریدرها برای معاملات خود یک بروکر ECN را انتخاب کنند. یک نمونه موفق از بروکر ECN، کارگزاری روبو فارکس است که می‌توانید آن را بررسی کنید و از مزایای آن استفاده کنید.

مزایای فارکس

مزایای معامله در بازار فارکس

ترید و معامله کردن در فارکس دارای مزیت‌هایی نسبت به سایر بازارهای مالی است، که در این بخش تعدادی از این مزایا را معرفی و بررسی می‌کنیم.

 • وجود حساب دمو یا آزمایشی
 • وجود لات متغیر در معاملات
 • عدم نیاز به کار در یک ساعت خاص
 • نبود کمیسیون
 • حذف واسطه
 • بازار کاملاً آزاد
 • وجود ضریب اهرمی
 • نقدینگی یا Liquidity بسیار بالا

وجود حساب دمو یا آزمایشی

یکی از بزرگ‌ترین مزیت‌های بازار فارکس، حساب دمو است که توسط بروکرها به تریدرها ارائه می‌شود. با کمک این حساب لازم نیست شما از روز اول سرمایه‌ای را وارد بازار کنید. می‌توانید به صورت آزمایشی توسط حساب دمو به خرید و فروش و معامله بپردازید و تجربه کسب کنید.

در حساب دمو سود و ضرر واقعی وجود ندارد و فقط به شما گفته می‌شود که اگر در واقعیت این معاملات را انجام می‌دادید، چقدر سود و یا ضرر می‌کردید.

وجود لات متغیر در معاملات

در بازارهای آتی که تحت عنوان فیوچرز شناخته می‌شوند، اندازه «لات» توسط بورس تعیین می‌شود. برای مثال برای خرید فروش قراردادهای آتی نقره حداقل باید 5000 اونس نقره مورد معامله قرار بگیرد؛ اما در بازار فارکس اندازه لات توسط خود معامله‌گران تعیین می‌شود. با این کار معامله‌گران خرد با موجودی حساب حداقل 10 دلار (در بروکر روبوفارکس) می‌توانند، وارد بازار شوند و معامله انجام دهند.

عدم نیاز به کار در یک ساعت خاص

بازار فارکس هیچ تعطیلی‌ای ندارد و شما در هرروز و هر ساعت شبانه‌روز می‌توانید معاملات خود را انجام دهید. در فارکس نیاز نیست منتظر باشید که به طور مثال ساعت 9 صبح شود و بانک باز شود. هر زمان ممکن است در کشور دیگر بانک یا موسسات مالی باز باشد و شما بتوانید معامله کنید. مثلا وقتی در ایران نیمه شب است و همه مشاغل تعطیل است، بازار استرالیا به علت اختلاف زمانی باز است و شما امکان معامله دارید. بدیهی است این ساعات نامحدود بازار دست معامله‌گران برای تنظیم وقت روزانه و انجام معامله را باز می‌گذارد.

نبود کمیسیون

به دلیل حذف کمیسیون در بازار فارکس هزینه انجام معاملات کاهش می‌یابد و همین باعث می‌شود دستیابی به سود بیشتر، راحت‌تر صورت بگیرد. البته در نظر داشته باشید که برخی از حساب ها مثل حساب ecn و حساب پرایم کارمزد دارد ولی مبلغ آن بسیار ناچیز است.

حذف واسطه

در بازار فارکس شما می‌توانید به صورت مستقیم وارد بازار شوید و بدون واسطه به معامله و خرید و فروش بپردازید.

بازار کاملاً آزاد

Foreign Exchange Market یا همان بازار فارکس به‌قدری بزرگ است که هیچ نهاد، کشور یا شخصی نمی‌تواند آن را به کنترل خود دربیاورد. شاید حتی بتوان گفت که کشور امریکا که بزرگ‌ترین اقتصاد جهان را دارد به‌سختی می‌تواند این بازار را به مدت طولانی تحت تأثیر قرار دهد.

وجود ضریب اهرمی  

ضریب اهرمی یا لوریج در فارکس به شما این امکان را می‌دهد که با سرمایه اندک معاملاتی با ارزش بالاتر را انجام داده و مدیریت کنید. برای مثال اگر کارگزاری شما ضریب اهرمی 1 به 100 را به شما ارائه دهد، با سرمایه 100 دلار می‌توانید معاملاتی به ارزش 10000 دلار را انجام دهید و سود بیشتری ببرید.

البته در نظر داشته باشید که ضریب اهرمی به همان اندازه که می‌تواند مفید باشد، می‌تواند خطرناک نیز باشد؛ زیرا هر چقدر یک معامله بزرگ‌تر باشد، احتمال ضرر بزرگ‌تر نیز وجود دارد.

نقدینگی بسیار بالا

نقدینگی یا لیکویدیتی در بازارهای مالی نقش بسزایی در سرعت انجام معامله دارد. به طور مثل وقتی شما خانه ای را جهت سرمایه گذاری میخرید و بعد میخواهید آن را بفروشید یک زمانی صرف میشود که باعث میشود نقدینگی یا نقدشوندگی بازار مسکن کاهش پیدا کنید. بازار فارکس به‌قدری بزرگ است که در آن نقد نشدن معنایی ندارد. در واقع شما هر ارزی را خریداری کنید، در هر زمانی امکان فروش آن و نقد کردن سرمایه خود را دارید.

مقایسه بازار فارکس با بازار سهام

در بازار سهام نیویورک (NSYE)  بیشتر از 2800 سهم لیست شده است و قابل معامله است. از طرف دیگر در بازار نزدک (لینک سایت) بیش 3300 شرکت  حضور دارد. کدام را باید معامله کنید؟ اینجا سرمایه گذاران سردرگم می شوند. البته داخل پرانتز به شما میگوییم که نظر تیم آرسی‌فارکس این است که در بازار سهم هم فرصت هایی نهفته است که بازار فارکس وجود ندارد ولی چون هدف این آموزش، برای فارکس است؛ وجود تعداد زیاد سهام در بورس جهانی به عنوان یک عیب تلقی شده است.

مزایای فارکس مارکت نسبت به بورس جهانی عبارتند از:

 • بررسی راحت‌تر بازار
 • بازار تمام‌وقت
 • کمیسیون بسیار کمتر
 • انجام سریع معاملات
 • دسترسی بدون واسطه
 • کنترل ناپذیر بودن بازار

بررسی راحت‌تر بازار

در بازار سهام بیش از چندین هزار سهم مختلف وجود دارد که امکان بررسی آن‌ها وجود ندارد. در حالی که در بازار فارکس 4 ارز اصلی وجود دارد و تعداد کمی ارز فرعی و اکثر معاملات روی همین ارزها انجام می‌شود.

خوب تا اینجای کار مشخص شد که مدیریت و مطالعه بر روی بازار فارکس بسیار آسان‌تر از بازار سهام است.

بازار تمام‌وقت

بازار سهام در بورس بسیاری از کشورها روزهای محدودی در هفته و آن هم در ساعات محدودی فعالیت می‌کنند. درحالی‌که بازار فارکس یک بازار 24ساعته است. اکثر بروکرها مثل روبوفارکس هفت روز هفته باز هستند و خدمات ارائه میکنند. البته در آخر هفته یعنی شنبه و یکشنبه، عمده ی بازارها تعطیل است و در این بازه امکان معامله در ارز دیجیتال هم وجود دارد(همه ی بروکرها مثل روبوفارکس، معامله ارزدیجیتال ارائه نمی کنند).

کمیسیون بسیار کمتر

کارمزد و کمیسیونی که در بازار فارکس پرداخته می‌شود، بسیار کمتر از بازار سهام است. برخی بروکر ها حساب زیرو(Zero) یا بدون اسپرد ارائه میدهند که کمترین کارمزد را دارد. در روبوفارکس نام حساب زیرو، حساب پرایم است.

انجام سریع معاملات

بازار فارکس بسیار بزرگ و وسیع است و عملاً هیچ محدودیتی برای خرید و فروش وجود ندارد. هر ارزی را که بخواهید در لحظه می‌توانید بخرید و یا بفروشید. در حالی که در بازار سهام احتمال گیر کردن در صف خرید یا صف فروش بسیار زیاد است.

دسترسی بدون واسطه

علی‌رغم مزایای زیادی که بورس به کاربران ارائه می‌کند، با وجود دلالان زیادی که این بازار را احاطه کرده‌اند، کار برای معامله‌گران خرد سخت می‌شود. معامله در بازار فارکس بدون واسطه و به صورت مستقیم توسط خود معامله‌گران انجام می‌شود.

کنترل ناپذیر بودن بازار

بازار بورس می‌تواند تحت تأثیر تحلیل‌گران و همچنین سهام‌داران بزرگ قرار بگیرد. از طرفی در صورت بازی‌های سیاسی بین کشورها امکان ریزش بازار سهام یک کشور وجود دارد. این در حالی است که تأثیرگذاری و کنترل بازار فارکس بسیار مشکل است و هیچ موضوعی نمی‌تواند به صورت بلند مدت این بازار را تحت تأثیر قرار دهد.

جدول مقایسه بازار سهام (یا بورس) با فارکس

مزیتبازار سهام در مقایسه با فارکس
معامله 24 ساعتهندارد
بدون کمیسیونخیر
اجرای فوری دستوراتفقط در سهام شرکت های بزرگ
شروع با معامله فروشدر بورس ایران وجود ندارد
دسترسی بدون واسطهندارد
امکان کنترل بازاردر بازار سهام امکان کنترل بازار توسط نهادها بیشتر است.

مقایسه فارکس با بازار آتی

در این قسمت بازار فیوچرز(futures market) یا آتی را با بازار فارکس مقایسه میکنیم. برخی از مزایای فارکس نسبت به بازار آتی به صورت زیر است:

 • نقدینگی
 • بازار 24ساعته
 • کمیسیون حداقل و نزدیک به صفر
 • قطعیت قیمت
 • محدودیت ریسک

نقدینگی

حجم معاملات انجام شده در بازار فارکس بیش از 5 تریلیون دلار است، در حالی که حجم معاملات در بازار آتی 30 میلیارد دلار در روز است. با این حجم از معاملات، می‌توان گفت هر زمان که اراده کنید می‌توانید سرمایه خود را در بازار فارکس نقد کنید. به عبارتی  دیگر؛ در بازار فارکس همیشه سرمایه شما به صورت نقد در دسترس است.

بازار 24ساعته

بازارهای آتی در سطح جهانی در ساعات مختلفی شروع به کار می‌کنند. برای مثال بازار سیدنی در ساعت 17:00 به وقت EST باز می‌شود. بازار توکیو در ساعت 19:00 و بازار لندن در ساعت 3 بامداد به وقت EST باز می‌شوند. بازار نیویورک در ساعت 8:00 باز می‌شود و در ساعت 16:00 بسته می‌شود. با این تفاسیر زمان معاملات در بازار آتی محدود است در حالی که در بازار فارکس امکان معامله به صورت 24 ساعته وجود دارد.

هرچند بازارهای شبانه آتی نیز وجود دارند، اما حجم معاملات در آن‌ها بسیار محدود است و نقدینگی بسیار کمی در این بازار جریان دارد.

کمیسیون حداقل و نزدیک به صفر

در بازار فارکس به دلیل رقابت شدید کارگزاران با یکدیگر، کمیسیون پرداختی توسط معامله‌گران بسیار کم و حتی می‌توان گفت که نزدیک به صفر است. برای مثال می‌توانید میزان کارمزد ارائه شده در بروکر روبو فارکس را در صفحه انواع حساب روبو فارکس مشاهده کنید.

جدول مقایسه بازار سهام (یا بورس) با فارکس

مزیتبازار آتی در مقایسه با فارکس
معامله 24 ساعتهندارد
کمیسیون حداقل و یا صفربازار آتی کمیسیون صفر ندارد
وجود اهرم بالا مثل 1:2000ندارد

نحوه کسب درآمد از فارکس

خوب تا حالا متوجه شدید که در بازار فارکس قرار است چه‌کاری انجام دهید، بله خریدوفروش ارز. روش انجام معاملات نیز بسیار ساده و مانند دیگر بازارهای مالی ازجمله بازار سهام است.

در بازار فارکس معاملات و خریدوفروش ارز انجام می‌شود و توقع شما این است که قیمت‌ها پس از انجام معامله شما قرار است تغییر کند. بدین‌صورت که قیمت ارزی که خریداری کرده‌اید نسبت به ارزی که فروختید، بیشتر خواهد شد.

نحوه معامله در بازار فارکس

برای آموزش خرید و فروش در فارکس با یک مثال شروع می‌کنیم. فرض کنید شما 10.000 یورو را با جفت ارز EUR/USD با نرخ تبدیل 1.1800 خریداری می‌کنید.

پس از یک هفته نرخ تبدیل EUR/USD تغییر می‌کند و به 1.2800 می‌رسد. شما 10.000 یورویی که خریده‌اید مجدداً تبدیل به دلار می‌کنید و در این معامله 700 دلار سود منهای کارمزد کارگزاری را کسب می‌کنید.

مهم‌تری فاکتوری که در هنگام معامله در فارکس باید مدنظر داشته باشید، تغییر نرخ تبدیل است. نرخ تبدیل یک جفت ارز نمایانگر ارزش یک ارز در مقابل ارز دیگر است که تعیین‌کننده سود و یا ضرر شما است.

خواندن مظنه در بازار ارز

در بازار فارکس همیشه مظنه‌ها (quote) به‌صورت جفت ارز بیان می‌شود. در تصویر زیر نرخ تبدیل یک جفت ارز GBP/USD نشان داده‌شده است. به اولین ارز در هر جفت ارز، ارز پایه گفته می‌شود. پوند انگلیس به‌عنوان ارز پایه و دلار امریکا به‌عنوان ارز متقابل خوانده می‌شوند.

عکس

این تصویر حاکی از آن است که شما برای خرید یک پوند انگلیس، باید 1.51258 دلار امریکا را بپردازید و همین‌طور به‌صورت برعکس در هنگام فروش هر پوند انگلیس 1.51258 دلار امریکا را دریافت خواهید کرد.

ارز پایه یا base currency به ارز اول در سمت چپ گفته می‌شود. (در این مثال GBP ارز پایه است.) ارز پایه همیشه به‌عنوان reference element قرار می‌گیرد و ارز یک به آن داده می‌شود. به ارز دوم، ارز متقابل یا counter و یا quote کارنسی گفته می‌شود. (در این مثل دلار آمریکا به‌عنوان quote currency قرار دارد.)

خریدوفروش در فارکس

در معاملات خرید که به معاملات Long و گرفتن موقعیت خرید نیز شناخته می‌شوند، شما انتظار دارید که پس از خرید ارز پایه افزایش قیمت داشته باشد و با نرخ تبدیل بیشتری آن را به فروش برسانید.

در معاملات فروش که به آن معاملات Short و یا گرفتن موقعیت فروش نیز می‌گویند، شما انتظار دارید پس از فروش نرخ تبدیل کاهش‌یافته و شما ارز پایه را باقیمت کمتری مجدداً خرید داشته باشید.

برای فراموش نکردن اصطلاح long و short در فارکس، عبارت زیر را به یاد داشته باشید.

Short = Sell

Long = Buy

استفاده از تحلیل بنیادی در فارکس

راه‌های مختلفی هست که بتوان از این بازار کسب درآمد کرد که یکی از این‌ها استفاده از تحلیل فاندامنتال یا بنیادی است. در پایین برای چند جفت ارز بررسی می‌کنیم که چطور می‌توان با این روش از تحلیل بنیادی کمک گرفت.

EUR/USD

به جفت ارز EUR/USD دقت کنید. در این جفت ارز، ارز پایه یورو است و درواقع پایه‌ی خریدوفروش است.

اگر فکر می‌کنید به دلیل اخبار جنگ و یا دیگر موارد، امکان کاهش نرخ دلار امریکا در مقابل یورو وجود دارد، باید دستور buy را اجرا کنید و پس از کاهش نرخ تبدیل مجدداً دلار امریکا بخرید و دراین‌بین چند دلاری سود کنید.

برعکس این موضوع نیز صادق است. اگر فکر می‌کنید به دلیل سیاست‌های اتحادیه اروپا ارزش یورو در مقابل دلار امریکا کمتر خواهد شد، دستور sell برای این جفت ارز را اجرا کنید و پس از افزایش مظنه و رسیدن به سود موردنظر دستور buy را اجرا کنید و یا دلارهای به‌دست‌آمده از دستور sell را در برابر ارز دیگری معامله کنید.

USD/JPY

در این مثال ارز پایه دلار امریکا است؛ مانند مثال قبل اگر فکر می‌کنیم که اقتصاد ژاپن ممکن است ارزش ین را کاهش دهد تا به صادرات کشورش کمک کند؛ باید جفت ارز USDJPY را خرید کنیم. درواقع با خرید جفت ارز دلار ین ما دلار آمریکا را خریده‌ایم و در مقابل ین ژاپن را فروخته‌ایم.

برعکس این ماجرا، اگر فکر می‌کنیم که تاجران ژاپنی در حال فروش دلارهای خود هستند و آن‌ها را به ین تبدیل می‌کنند، می‌توانیم انتظار کاهش ارز دلار را در مقابل ین داشته باشیم؛ که در این موقعیت، معامله فروش دلار ین ایجاد می‌کنیم.

GBP/USD

در جفت ارز پوند دلار هم اگر فکر می‌کنیم اقتصاد انگلیسی بهتر از امریکا عمل می‌کند، می‌توانیم در این جفت ارز معامله خرید بازکنیم.

نتیجه‌گیری

ما می‌توانیم به کمک تحلیل بنیادی و بررسی وضعیت اقتصاد کشورها، اقدام به خریدوفروش جفت ارزها کنیم و از این راه کسب درآمد کنیم. در بالا ما به‌صورت خیلی ساده نحوه کمک گرفتن از تحلیل بنیادی در معاملات فارکس را برای شما شرح دادیم. تحلیل بنیادی بسیار مفصل است و مباحث زیادی دارد و ما صرفاً برای ساده‌سازی به این شکل برای شما توضیح دادیم.

در ادامه شمارا با اصطلاحات رایج و ضروری فارکس آشنا می‌کنیم که بدون دانستن آن‌ها نمی‌توانید درک درستی از معامله و محاسبات در فارکس داشته باشید.

 • مفهوم اسپرد
 • پیپ (pip)
 • پیپت (pipette) یا پوینت (point)
 • مارجین
 • لوریج یا اهرم
 • لات (Lot)، واحد رایج در فارکس
 • سواپ

مفهوم اسپرد در فارکس

تمامی مظنه‌هایی که در فارکس می‌بینید به‌صورت دو قیمتی هستند. قیمت ask که همیشه بالاتر است، قیمتی است که شما قصد خرید ارز پایه رادارید؛ و قیمت bid زمانی است که شما قصد فروش ارز پایه رادارید؛ بنابراین قیمت بالاتر، ask یا تقاضا نام دارد و قیمت پایین‌تر، bid یا عرضه نام دارد. تفاوت قیمت Bid و Ask (قیمت عرضه و تقاضا) اسپرد نامیده می‌شود.

جهت آشنایی با نحوه محاسبه اسپرد، انواع اسپرد شامل ثابت و شناور و مقایسه‌ی آن‌ها، مقاله زیر که توسط

تیم آرسی فارکس تهیه‌شده است را مطالعه کنید.

مفهوم پیپ و پیپت

پیپ در فارکس یک واحد استاندارد برای تغییرات قیمت است که در محاسبات سود و زیان استفاده می‌شود. پیپ مخفف عبارت (percentage in point) یا (price interest point) است. در مقاله زیر تیم آرسی فارکس تلاش کرده است که تمام مفاهیم مربوط به پیپ، پوینت یا پیپت، ارزش هر پیپ در نمادهای مختلف با توجه به حجم و هر آنچه لازم است در مورد پیپ بدانید را آموزش دهد.

اسلیپیج در فارکس

در بازار فارکس به لغزش قیمت اسلیپیج (Slippage) می‌گویند. اسلیپیج در فارکس زمانی اتفاق می‌افتد که در قیمتی که شما بر روی چارت می‌بینید، اقدام به گرفتن پوزیشن می‌کنید، اما در قیمت دیگری پوزیشن شما باز می‌شود. درواقع به تفاوت قیمت دستور داده‌شده و قیمت اجرای دستور، اسلیپیج گفته می‌شود.

در مقاله زیر که توسط تیم آرسی فارکس برای شما تهیه شده است، به طور کامل با انواع اسلیپیج، علت وجود آن، نحوه کاهش ریسک مرتبط با اسلیپیج و اسلیپیج در بازار کریپتوکارنسی آشنا خواهید شد.

ریکوت در فارکس

ریکوت (requote) به معنی اعلام نرخ مجدد است و زمانی اتفاق می‌افتد که کارگزاری شما نمی‌تواند درخواست خرید یا فروش شمارا در قیمت موردنظر اجرا کند. معمولاً ریکوت زمانی ایجاد می‌شود که بازار دارای تغییرات شدید قیمتی است و این تغییرات معمولاً در هنگام اعلام اخبار اقتصادی مهم ایجاد می‌شود.

برای آشنایی با مفهوم ریکوت و نحوه محافظت از آن و تنظیمات مربوط به متاتریدر، مقاله زیر را مطالعه کنید.

ریکوت در فارکس

لات در فارکس

وقت آن است که با واحد اندازه‌گیری حجم در فارکس به طور مفصل آشنا شوید. شاخص اندازه گیری معاملات در فارکس، لات (lot) دارد. هر یک لات استاندارد معادل 100 هزار واحد از ارز پایه‌ی مورد معامله است. حتما مقاله آموزش لات را مطالعه کنید، چرا که بدون تسلط بر این موضوع نمی‌توانید محاسبات مربوط به انتخاب حجم را در فارکس انجام دهید.

لوریج در معاملات فارکس

لوریج یا اهرم یکی از مواردی است که اگر حواستان به آن نباشد، باعث ضرر بسیار سنگین شما خواهد شد. لوریج مانند شمشیر دو لبه عمل می‌کند؛ درواقع همین‌طور که می‌تواند سود یک معامله‌گر را افزایش دهد، درعین‌حال می‌تواند باعث ضرر سنگین و از دست رفتن سرمایه هم بشود.

توسط لوریج قدرت خرید تریدر و سرمایه‌گذار افزایش می‌یابد و می‌تواند با سرمایه کمتر، معاملات بزرگ‌تری را انجام دهد. مفهوم لوریج علاوه بر فارکس و ارز دیجیتال در معاملات فیوچرز، سهام و آپشن نیز استفاده می‌شود. همراه آرسی فارکس باشید تا به‌طور کامل با مفهوم لوریج در فارکس و سایر بازارها آشنا شوید.

سواپ در فارکس

سواپ یا بهره شبانه نوعی سود یا بهره است که ممکن است شما آن را بپردازید یا دریافت کنید. سواپ برای معاملاتی در نظر گرفته می‌شود که حداقل یک شب (overnight) به‌وقت سرور بازمی‌مانند. بسته به نرخ بهره‌ی جفت نماد مورد معامله، ارزش سواپ می‌تواند منفی یا مثبت باشد. در مقاله زیر تمام مفاهیم مربوط به سواپ و نحوه کسب درآمد از آن را برای شما آموزش داده‌ایم.

4.7/5 - (8 امتیاز)
تیم تحریریه آرسی فارکس
3 نظرات و سوالات شما
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه سوالات و نظرات
Samira sadeghi
1 سال قبل

بهتر از این نمیشد مفاهیم مربوط به فارکس رو توضیح داد. من همش درگیر اصطلاحات بازارهای مالی بودم و اصلا متوجه نمیشدم ولی شما خیلی مختصر مفید همه رو توضیح دادین سپاس

صابر متقی
1 سال قبل

واقعا آموزش فارکس را به صورت گام به گام و حرفه ای نوشته اید. امیدوارم به کار عالیتون ادامه بدید. من با حساب دمو توی روبو فارکس شروع کردم
مشتی هستی

درباره ما

سلب مسئولیت و افشای ریسک: تمام مطالب و محتوای ارائه‌شده در سایت آرسی فارکس، اعم از مقالات، ویدئوها، آموزش‌ها، تحلیل‌ها، خبرها و کلیه متون، صرفاً جنبه اطلاع‌رسانی دارد و پیشنهاد معاملاتی یا مالی نیست و ما هیچ‌گونه مسئولیتی در خصوص ضرر و زیان احتمالی نداریم. معامله و سرمایه‌گذاری در بازارهای مالی دارای ریسک بسیار بالا است و ممکن است منجر به از دست رفتن کامل سرمایه شود.