لات در فارکس

برای داشتن معاملات موفق در بازار فارکس، شناخت دقیق مفاهیم و اصطلاحات مربوط به آن ضروری است. یکی از آن اصطلاحات، لات می‌باشد که به‌عنوان واحد اندازه‌گیری حجم معامله از آن استفاده می‌شود. در این مقاله که توسط تیم آرسی فارکس نوشته‌شده است؛ تمام مفاهیم مربوط به لات (Lot) در بازار فارکس را بررسی می‌کنیم و انواع آن را به شما معرفی خواهیم کرد.

معنی لات در فارکس چیست؟

در دنیای فارکس همانند زندگی روزانه ما مقیاس‌هایی برای اندازه‌گیری حجم معاملات وجود دارد. لات درواقع یک شاخص برای اندازه‌گیری معاملات است. هر یک لات استاندارد معادل 100 هزار واحد از ارز پایه‌ی مورد معامله است. البته با ایجاد حساب‌های متنوع توسط بروکرها، انواعی از لات‌ها ایجاد شد که در تعداد 100، 1000، 10000 یا 100000 واحد معامله خواهد شد. همراه ما باشید تا انواع لات را باهم بررسی کنیم.

لات در فارکس و انواع آن

انواع لات در فارکس

با توجه به نیاز تریدرها برای مدیریت بهتر معاملات، انواع دیگر Lot توسط کارگزاری‌های فارکس ایجادشده است. در جدول پایین می‌توانید انواع لات را مشاهده کنید.

سایز لات نامتعداد واحد
(Standard) لات استاندارد100،000
(Mini Lot) مینی لات10،000
(Micro Lot- Cent) میکرو لات (سنتی)1000
(Nano Lot) نانو لات100

همین‌طور که در جدول مشاهده می‌کنید لات استاندارد برابر با صد هزار واحد از ارز پایه است. به‌طور مثال در نظر بگیرید که شما مقدار یک لات از جفت ارز یورو دلار (EURUSD) را در قیمت 1.1201 خریداری می‌کنید. در این مثال اگر بخواهید بدون اهرم و با لوریج یک به یک خرید خود را انجام دهید، نیاز به 112,010 دلار آمریکا دارید تا بتوانید ۱۰۰ هزار یورو خریداری کنید (در این مثال یورو ارز پایه است).

در مثال فوق مشاهده کردیم که یک لات (1 Lot) از یورو دلار برابر با صد هزار یورو (EUR) است. حال اگر حسابی که در آن معامله می‌کنیم و کارگزاری در اختیار ما قرار داده است دارای قابلیت استفاده از میکرو لات باشد، می‌توانیم حجم کمتری معامله کنیم و با توجه به سرمایه خود کسب سود کنیم. در این خصوص برای هرکدام از واحدهای فرعی لات، یک ضریب در نظر گرفته می‌شود که بتوان مقدار دقیق آن را به دست آورد.

سایز استاندارد: 100,000 واحد بر اساس ارز پایه، دارای ضریب لات ۱

سایز مینی: 10,000 واحد بر اساس ارز پایه، دارای ضریب لات 0.1

سایز میکرو: 1000 واحد بر اساس ارز پایه، دارای ضریب 0.01

سایز نانو: 100 واحد بر اساس ارز پایه، دارای ضریب 0.001

حداکثر و حداقل نسبت‌های لات

در تعیین حداکثر و حداقل نسبت‌های لات، کارگزاری‌ها نقش اصلی را ایفا خواهند کرد. در حالت عادی معمولاً لات با سایز استاندارد مورداستفاده قرار خواهد گرفت. البته همان‌طور که گفته شد ممکن است یک کارگزاری بر اساس نیاز خود لات را تعیین می‌نمایند. این مقدار می‌تواند از لات استاندارد تا میکرو لات (micro lot) متفاوت باشد.

به‌طورمعمول در بازار فارکس بروکرها بالاترین میزان لات را بین ۳۰ الی ۵۰ تعیین می‌کنند. حداقل میزان لات نیز در بسیاری از بروکرها برابر با 0.01 تعیین خواهد شد. جالب است بدانید که بعضی از بروکر‌ها حتی تا 0.0001 لات را به مشتریان خود ارائه می‌دهند.

مثلاً در کارگزاری روبوفارکس حساب سنتی cent یا میکرو ارائه می‌شود. اگر شما حساب سنتی روبوفارکس در متاتریدر 5 ایجاد کنید، می‌توانید تا یک‌صدم لات میکرو پوزیشن باز کنید. همان‌طور که در قسمت قبل اشاره کردیم ضریب لات میکرو یک‌صدم است و درواقع 0.01 × 0.01 برابر با 0.0001 لات استاندارد است. این حجم بسیار اندک است و برای کسانی که سرمایه کم دارند بسیار مناسب خواهد بود تا بتوانند از این طریق ریسک معاملات خود را کاهش دهند.

همان‌طور که مشاهده می‌کنید لات استاندارد حجم بالایی دارد. به طبع خریداران تازه‌کار توانایی استفاده از این حجم از معاملات را نخواهند داشت. درواقع لات‌های کوچک‌تر به همین دلیل ایجادشده‌اند. معامله‌گران تازه‌کار می‌توانند از این حجم‌های کوچک برای انجام معاملات استفاده نمایند.

رابطه بین پیپ و لات در فارکس

در فارکس میزان تغییر نسبی ارزش دو ارز به هم (در یک جفت ارز) با پیپ اندازه‌گیری می‌شود. پیپ دارای ارزش بسیار کمی از ارزش کلی پول است. رابطه بین پیپ و لات آن‌قدر مهم است که به‌طورکلی تعیین میزان لات بدون توجه به پیپ امکان‌پذیر نخواهد بود. برای به دست آوردن ارزش پیپ در فارکس کافی است نرخ لحظه‌ای را بر میزان نسبت لات تقسیم نمایید.

برای مثال اگر در یک جفت ارز نرخ لحظه‌ای برابر با 121.20 باشد، برای تعیین میزان حجم سود یا زیان با توجه ‌به لات استاندارد کافی است عدد 121.20 را در نسبت پیپ استاندارد (0.01) تقسیم کنیم.

تعیین حجم معاملات با استفاده از لات

نکته دیگر در بحث لات در فارکس این است که اگر بخواهیم میزان سود را با خرید یک حجم لات تعیین نماییم باید ارزش هر پیپ را در یک لات ضرب کنیم.

به‌طورکلی می‌توان از فرمول زیر برای تعیین ارزش حجم معاملات استفاده نمود.

ارزش حجم معامله = نرخ ارز × نسبت لات تعیین‌شده

فرض نمایید 0.05 لات از جفت ارز یورو / ین خریداری نموده‌اید. در این صورت ارزش حجم معامله به شکل زیر خواهد بود.

ارزش حجم معامله = 0.05 ضرب‌در 1000000

تفاوت اندازه‌های لات در فارکس

اندازه واحد کوچک‌تر به معامله‌گران اجازه می‌دهد تا ریسک خود را بهتر کنترل کنند. به‌عنوان‌مثال، حرکت یک پیپ در یورو/دلار آمریکا با لات استاندارد منجر به سود یا زیان 10 دلاری برای معامله‌گر خواهد شد. اگر معامله‌گر فقط 500 دلار در حساب خود داشته باشد (نیاز به اهرم 200:1 دارد)، یک حرکت 5 پیپ علیه او (که می‌تواند در چند ثانیه اتفاق بیفتد) به این معنی است که 10٪ از حساب خود را از دست می‌دهد.

با یک لات میکرو (نیاز به اهرم 20:1 دارد)، هر حرکت پیپ در EUR/USD منجر به سود یا زیان 1 دلاری خواهد شد. برای از دست ‌دادن 10 درصد از حساب، قیمت باید 50 پیپ جابه‌جا شود. درنهایت، با یک لات مایکرو (نیاز به اهرم 2:1)، هر پیپ در EUR/USD به میزان 0.01 دلار ارزش دارد. برای اینکه معامله‌گر 10 درصد از حساب خود را در یک معامله از دست بدهد، قیمت باید 500 پیپ در مقابل آن‌ها حرکت کند.

این مثال‌های مربوط به لات در فارکس نشان می‌دهند که اندازه واحد کوچک‌تر لات میکرو برای معامله‌گرانی که حساب‌های کوچک‌تر دارند کاملاً سودمند است، زیرا به انعطاف‌پذیری بیشتر در معاملات انجام‌شده و همچنین پتانسیل کاهش اهرم مالی اجازه می‌دهد که خطر ازدست‌دادن پول بیشتر کاهش یابد.

در یک حساب 500 دلاری، برای خرید یا فروش یک لات میکرو 1000 واحدی، تنها به اهرم 2:1 نیاز است. خرید یک لات استاندارد با یک حساب 500 دلاری به معنای اهرم تقریباً 200:1 است و یک حرکت متوسط ​​50 پیپ می‌تواند کل حساب را از بین ببرد. اهرم فارکس در ایالات‌متحده و در بسیاری از کشورهای جهان به میزان 50:1 محدود شده است

لات استاندارد

یک لات استاندارد معادل 100000 واحد ارز پایه در یک معامله فارکس است. لات استاندارد یکی از سه اندازه رایج شناخته‌شده لات است. دو مورد دیگر mini-lot و micro-lot هستند.

در دنیای مالی، اندازه لات به‌اندازه گیری مقدار یا افزایش یک دارایی یا محصول خاص اشاره دارد که برای خریدوفروش مناسب تلقی خواهد شد. انواع مختلفی از محصولات معمولاً در اندازه‌های مختلف در دسترس هستند. بااین‌حال، اخیراً، اندازه‌های غیراستاندارد لات نیز در دسترس معامله‌گران فارکس است.

یک لات استاندارد نشان‌دهنده 100000 واحد از هر ارز است، درحالی‌که یک لات مینی نشان‌دهنده 10000 واحد و یک لات میکرو نشان‌دهنده 1000 واحد از هر ارز پایه است. حرکت تک پیپ برای یک لات استاندارد با تغییر 10 دلار مطابقت دارد. برای مثال، اگر 100000 دلار در برابر ین ژاپن با نرخ 110.00 ین بخرید و نرخ مبادله به 110.50 ین برسد (که در آن حرکت 50 پیپ است) 500 دلار درآمد داشته‌اید. برعکس، اگر نرخ ارز 50 پیپ به 109.50 ین کاهش یابد، سود و زیان خالص شما منهای 500 دلار است.

در ادامه بحث لات در فارکس باید گفت با گسترش بروکرها و افزایش رقابت، این امکان برای سرمایه‌گذاران و تریدرهای خرد ایجاد شده است که معاملاتی را در حجم‌های بسیار کوچک نیز انجام دهند. به‌عنوان‌مثال، اندازه لات نانو متشکل از 100 واحد ارز است. در بازار بین‌بانکی که بانک‌ها با یکدیگر در پلتفرم‌هایی مانند رویترز و EBS معامله می‌کنند، اندازه استاندارد معاملات 1 میلیون واحد در ارز پایه است.

مینی لات

مینی لات اندازه لات معاملات ارزی است که یک‌دهم لات استاندارد است و برابر با 10000 واحد از ارز پایه است. یک پیپ از یک جفت ارز مبتنی بر دلار آمریکا برابر با 1.00 دلار هنگام معامله یک لات مینی است. در مقایسه با 10.00 دلار هنگام معامله یک لات استاندارد. لات‌های مینی، اندازه‌های لات رایج‌تری در حساب‌های مینی فارکس هستند که می‌توانند با برخی از بروکرهای فارکس باز شوند.

مینی لات‌ها معمولاً توسط مبتدیانی استفاده خواهند شد که تازه‌وارد بازار شده‌اند و در حال یادگیری این هستند که چگونه معامله کنند. ازآنجایی‌که تغییرات قیمت در لات‌های مینی تأثیر P&L بسیار کمتری دارد، نوسان در موقعیت‌های باز کمتر است و معامله‌گران به سرمایه زیادی در حساب‌های خود نیاز ندارند. تریدرهای تازه‌کار می‌توانند با حداقل 100 دلار با یک حساب کوچک شروع کنند به‌جای اینکه مجبور باشند 1000 یا 10000 دلار در یک حساب استاندارد شروع به معامله کنند.

همچنین تریدرهای باتجربه ممکن است از لات‌های مینی استفاده کنند تا کنترل بیشتری بر پوزیشن‌های خود داشته باشند. به‌عنوان‌مثال، یک تریدر ممکن است بخواهد به‌طور مداوم در هر اصلاح مینور کمی به پوزیشن خود اضافه کند. در این حالت می‌تواند از حجم‌های مینی لات استفاده کند تا بتواند کنترل بیشتری روی معامله داشته باشد و درعین‌حال سود نهایی خود را افزایش دهد. معامله‌گران الگوریتمی همچنین ممکن است از سایز معامله‌ی 10000 واحدی (لات‌های مینی) برای تنظیم دقیق استراتژی‌های خود برای دستیابی به حداکثر سود با حداقل ریسک، استفاده کنند.

لات میکرو و سنتی

میکرو لات اندازه لات معاملات ارزی است که یک‌صدم لات استاندارد است و برابر با 1000 واحد از ارز پایه است. اگر سوال شما این است که پس لات سنتی در فارکس به چه معنی است؟ در پاسخ باید بگوییم که برخی بروکرها مثل روبو فارکس، به جای لات میکرو، لات سنت Cent ارائه می‌کنند. وقتی واژه ی لات سنتی را شندید، بدانید که واحد جدیدی نیست و همان لات میکرو است. در واقع هر یک لات سنت معادل یک صدم لات استاندارد است.

نانو لات

لات‌های نانو یک‌دهم اندازه یک میکرو لات و یک‌صدم اندازه یک لات مینی یا 100 واحد ارز پایه هستند. یک پیپ از یک جفت ارز مبتنی بر دلار آمریکا برابر با 0.01 دلار در هنگام معامله یک لات نانو است.

محاسبه ارزش لات با کمک دلار

برای پاسخ به سؤالاتی مانند هر لات طلا چند دلار است باید به نحوه محاسبه لات در فارکس دقت نمایید. با معامله یک لات طلا درواقع شما ۱۰۰ اونس طلا را با توجه ‌به میزان مارجین خود خریداری نموده‌اید. به ازای هر حرکت نقطه‌ای، به میزان ده دلار درآمد به دست می‌‌آورید. برای مثال اگر قیمت 1723.00 باشد و تنها چند دقیقه بعد به میزان 1723.00 برسد با یک محاسبه ساده خواهید دید که 50 دلار سود به دست آورده‌اید. البته این کسب سود در شرایطی خواهد بود که لات انتخابی، لات استاندارد باشد. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید به مقاله پیپ، قسمت نحوه محاسبه ارزش هر پیپ طلا در فارکس مراجعه کنید.

رابطه بین لات و لوریج

به‌طورکلی می‌توان در این ‌رابطه گفت هرچه حجم موقعیت در لات بزرگ‌تر باشد، موقعیت شما ازنظر پولی بزرگ‌تر است. هر چه اهرم یا لوریج بالاتر باشد، مارجین کمتری برای پوزیشن‌های باز با همان حجم پرداخت می‌کنید. اندازه قرارداد با ارزش کل معامله نسبت مستقیم دارد. این بدان معناست که با افزایش اندازه لات (forex lot size) یا مقدار آن، ارزش معامله نیز افزایش می‌یابد. نسبت اهرم با ارزش معامله نسبت معکوس دارد و با افزایش مقدار اهرم، ارزش معامله کاهش می‌یابد و درواقع میزان مارجین کمتری از شما صرف آن معامله خواهد شد.

سخن پایانی

هنگامی‌که تازه شروع به ترید در بازارهای مالی می‌کنید، استفاده از کوچک‌ترین اندازه‌های لات برای به حداقل رساندن ریسک ضروری است. مشکل این است که افراد با رؤیای یک‌شبه پولدار شدن وارد بازارهای مالی و به‌خصوص فارکس می‌شوند و متأسفانه ضررهای سنگینی متحمل می‌شوند. همیشه توصیه آرسی فارکس به کسانی که علاقه‌مند به تریدر در بازارهای مالی هستند این است که حتماً در ابتدا چندین ماه در حساب دمو معامله کنید و با پول واقعی تمرین نکنید. بعدازاینکه مسلط شدید، می‌توانید از کم‌ترین حجم‌ها و حساب‌های سنتی و میکرو استفاده کنید. درنهایت با تسلط به مدیریت سرمایه و رسیدن به سوددهی، وارد حساب‌های بزرگ شوید.

سعی کردیم کامل‌ترین و درعین‌حال مختصرترین آموزش برای لات در فارکس و انواع آن را برای شما ارائه دهیم. هر سؤالی داشتید، می‌توانید پایین این مقاله بنویسید. راستی، شما از چه حجمی برای معامله در فارکس استفاده می‌کنید؟

4.8/5 - (5 امتیاز)
تیم تحریریه آرسی فارکس
3 نظرات و سوالات شما
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه سوالات و نظرات
علی
9 ماه قبل

سلام. من واقعا دنبال جواب سوال هر لات طلا چند دلار است بودم که با مقاله خوبتون دقیق متوجه شدم

سلیمان بابایی
1 سال قبل

یک لات معادل چند دلاره؟

درباره ما

سلب مسئولیت و افشای ریسک: تمام مطالب و محتوای ارائه‌شده در سایت آرسی فارکس، اعم از مقالات، ویدئوها، آموزش‌ها، تحلیل‌ها، خبرها و کلیه متون، صرفاً جنبه اطلاع‌رسانی دارد و پیشنهاد معاملاتی یا مالی نیست و ما هیچ‌گونه مسئولیتی در خصوص ضرر و زیان احتمالی نداریم. معامله و سرمایه‌گذاری در بازارهای مالی دارای ریسک بسیار بالا است و ممکن است منجر به از دست رفتن کامل سرمایه شود.