سواپ در فارکس چیست؟

اگر معامله در فارکس انجام داده باشید، قطعاً واژه‌ی سواپ(swap) را شنیده‌اید. شاید هم برای شما سواپ سه برابر حساب‌شده باشد. اگر می‌خواهید با مفهوم سواپ  در فارکس و سایر بازارهای مالی آشنا شوید و بدانید چرا گاهی سواپ سه برابر پرداخت می‌شود، همراه تیم آرسی فارکس باشید.

سواپ (SWAP) در فارکس چیست؟ سواپ یا rollover fee یا بهره شبانه نوعی سود یا بهره است که ممکن است شما آن را بپردازید یا دریافت کنید. سواپ برای معاملاتی در نظر گرفته می‌شود که حداقل یک شب (overnight) به‌وقت سرور بازمی‌مانند. بسته به نرخ بهره‌ی جفت نماد مورد معامله، ارزش سواپ می‌تواند منفی یا مثبت باشد. به‌عبارت‌دیگر، یا باید هزینه‌ای بپردازید یا بابت نگه‌داشتن پوزیشن یک شبه به شما کارمزد پرداخت می‌شود.

هنگام معامله با لوریج، نرخ‌های سواپ محاسبه می‌شود. دلیل آن این است که وقتی یک پوزیشن اهرمی را باز می‌کنید، اساساً برای باز کردن پوزیشن، وجوهی قرض می‌گیرید.

در بازار فارکس، هر بار که یک پوزیشن را باز می‌کنید، به‌طور مؤثر دو معامله انجام می‌دهید، یک ارز را در جفت می‌خرید و دیگری را می‌فروشید. به‌منظور فروش یکی از ارزها، به‌طور مؤثر آن مقدار را برای فروش قرض می‌گیرید، که منجر به نیاز به پرداخت سود مبلغ وام گرفته‌شده، می‌شود. بااین‌حال، ارزی که می‌خرید، سود شما را به همراه خواهد داشت.

اگر نرخ بهره پایه برای ارز خریداری شده بالاتر از ارزی باشد که می‌فروشید، این امکان وجود دارد که برای نگه‌داشتن پوزیشن یک شبه، سود دریافت کنید. بااین‌حال، با توجه به ملاحظات دیگر، مانند پیپ یک کارگزار، این احتمال وجود دارد که، صرف‌نظر از پوزیشن باز شده (خرید یا فروش)، از شما سود دریافت شود.

بنابراین، نرخ سواپ با توجه به جفت ارز و نمادی که معامله می‌کنید بستگی دارد. به‌عنوان‌مثال، نرخ سواپ معامله پایاپای فارکس برای EUR/USD برابر با USD/CAD نخواهد بود.

مفهوم سواپ در فارکس

بانک‌های مرکزی هر کشور نرخ بهره را تعیین می‌کنند. این نرخی است که بانک مرکزی با آن به بانک‌های دیگر وام می‌دهد. ممکن است این نرخ در طول سال تغییر کند. اما ارزش شروع آن در اولین جلسه سال جاری بانک مرکزی مشخص می‌شود. به نقل از اینوستوپدیا، درواقع مبادله پایاپای به دولت‌ها و کسب‌وکارها، دسترسی به استقراض با هزینه کمتر را می‌دهد.

در بازار فارکس، جفت ارز مورد معامله قرار می‌گیرد. دو ارز مختلف در این معامله دخیل هستند و هرکدام از آن‌ها نرخ بهره خاص خود را دارند. جفت ارز شامل ارز مبنا و ارز مظنه است. اولی ارزی است که می‌خریم و دومی ارزی است که می‌فروشیم.

 • به ارز پایه، ارز سپرده نیز گفته می‌شود. این واحد پولی ما است و صرافی به‌صورت روزانه از آن استفاده می‌کند. بنابراین باید درصد مشخصی بابت آن به ما بپردازد.
 • به ارز مظنه، ارز متقابل نیز گفته می‌شود. متعلق به بانک است و ما آن را از بانک وام می‌گیریم. بنابراین ما برای استفاده از ارز آن مانند وام مصرفی به بانک سود پرداخت می‌کنیم.

زمانی که شما هزینه رول اور یا همان سواپ را پرداخت می‌کنید، مقدارش منفی است و زمانی که به شما پرداخت می‌شود، مقداری مثبت دارد.

 • اگر معامله پایاپای منفی (با علامت منفی) وجود داشته باشد، اعتبار آن به حساب معاملاتی شما با برداشت وجه (پیپ) پایان می‌یابد. (سواپ منفی)
 • اگر تفاوت در نرخ‌های سود معامله پایاپای مثبت باشد، پول از حساب شما برداشت نمی‌شود، بلکه مقدار مشخصی پیپ به حساب شما واریز می‌شود. (سواپ مثبت)

بنابراین، اگر مشتری در پایان جلسه معاملاتی نیویورک یک پوزیشن باز داشته باشد، عملیات سواپ ارز اعمال می‌شود. این بدان معنی است که پوزیشن به‌طور هم‌زمان بسته‌شده و برای روز جدید باز می‌شود. اما در حساب مشتری بسته شدن و باز کردن واقعی وجود ندارد. بلکه سود اعتباری یا شارژ شده به‌سادگی نمایش داده می‌شود.

همچنین این نکته را مدنظر داشته باشید که میزان سواپ با توجه به موارد زیر متفاوت است:

 • نوع بروکر
 • نوع پوزیشن خرید یا فروش
 • نماد معاملاتی
 • تعداد روزهای باز بودن پوزیشن
 • ارزش پیپ نماد مربوطه

سواپ سه‌گانه چیست؟

مفهوم سواپ سه گانه

برخی روزها، میزان سواپ سه برابر می‌شود که به آن سواپ سه‌گانه می‌گویند. برای جفت ارزهای فارکس، این رویداد در چهارشنبه تا پنجشنبه شب اتفاق می‌افتد. دلیلش این است که تسویه حساب‌ها در بازار برای پوزیشنی که در روز چهارشنبه باز است، در روز جمعه انجام می‌شود. بنابراین، محاسبات برای پوزیشن از چهارشنبه به پنجشنبه برای روز بعد انجام می‌شود و روز کاری بعدی که به بعد از جمعه موکول می‌شود، دوشنبه است.

swap در معاملات برای هر ابزار متفاوت است. محاسبه مداوم آن‌ها راحت نیست، بنابراین کارگزاران جداول مبادله ویژه‌ای را ارائه می‌دهند.

نحوه محاسبه سواپ در فارکس

برای اینکه بفهمیم چه زمانی معامله پایاپای را می‌پردازیم و چه زمانی آن را دریافت می‌کنیم، اجازه دهید در مورد نحوه محاسبه آن هنگام خرید یا فروش در بازار فارکس صحبت کنیم. به فرمول زیر دقت کنید.

فرمول محاسبه سواپ

همان‌طور که در فرمول محاسبه سواپ مشاهده می‌کنید، مهم‌ترین پارامتر این فرمول، نرخ‌های بانک مرکزی یا بهتر است بگوییم تفاوت نرخ سود ارزهای پایه و مظنه(متقابل) است.

به‌عنوان‌مثال، بیایید نرخ‌های جفت ارز EURUSD را باهم مقایسه کنیم. نرخ بانک مرکزی اروپا اکنون ۰ درصد است (وام‌ها عملاً رایگان هستند) و نرخ فدرال رزرو روی ۰.۲۵درصد تعیین‌شده است.

بنابراین اگر یک جفت ارز بخریم، باید نرخ ارز مظنه را از نرخ ارز پایه کم کنیم: ۰-۰.۲۵=-۰.۲۵. این بدان معناست که هنگام خرید این جفت، اختلاف نرخ‌ها منفی است و بنابراین سواپ منفی خواهد بود.

اما برعکس، هنگام فروش یک جفت، باید ارز پایه را از ارز مظنه کم کنیم: ۰.۲۵-۰=۰.۲۵ سواپ مثبت خواهد بود.

این عملیات فقط علامت مثبت یا منفی سواپ را به ما می‌دهد (یعنی یا پرداخت می‌کنید یا دریافت می‌کنید). اگر بخواهیم خود مقدار swap را محاسبه کنیم، باید همه مقادیر را در فرمول جایگزین کنیم.

امروزه تقریباً هیچ‌کس دیگر از فرمول برای محاسبه سواپ استفاده نمی‌کند. معامله‌گران یا آن را در جداول جستجو می‌کنند یا با استفاده از ماشین‌حساب سواپ فارکس آن را پیدا می‌کنند. هر کارگزار قابل‌اعتمادی چنین ماشین‌حسابی را در وب‌سایت خود دارد.

نحوه پیدا کردن میزان سواپ در متاتریدر

نحوه نمایش میزان سواپ در متاتریدر

همان‌طور که قبلاً هم در مورد بخش مشخصات قرارداد در متاتریدر صحبت کردیم، در این بخش می‌توانید تمام جزییات مربوط به نماد موردنظر خود را ببینید. برای این منظور کافی است در پنجره مارکت‌واچ (Market watch) روی نماد موردنظر کلیک راست کنید و گزینه specification را انتخاب کنید.

در پنجره‌ای که باز می‌شود، تمام جزییات مربوط به آن نماد را خواهید دید. در انتهای این پنجره میزان سواپ خرید(swap long)، سواپ فروش(swap short)، و روزی که سواپ سه‌گانه کسر می‌شود را مشخص کرده است. مثلاً برای یورو دلار در بروکر روبو فارکس، چهارشنبه‌ها سواپ سه برابر است. و همچنین واحد این سواپ به پیپت یا پوینت است که می‌توانید با توجه به حجم معاملاتی خود حساب کنید که چقدر مقدار پول به حساب شما اضافه یا کسر خواهد شد.

برای اینکه این مسئله واضح‌تر شود، فرض می‌کنیم ما در حال حاضر یک پوزیشن یک لاتی از یورو دلار در روبو فارکس داریم. اگر این پوزیشن را تا یک روز می‌خواهیم نگه‌داریم. بنابراین به سواپ تعلق می‌گیرد ولی با توجه به اینکه سواپ پوزیشن فروش مثبت است، ما به ازای هر یک روز باز نگه‌داشتن این پوزیشن 1.08 دلار سود خواهیم کرد. اگر شما هم در این بروکر حساب دارید، می‌توانید از ماشین‌حساب روبوفارکس برای محاسبات سواپ و اسپرد… استفاده کنید.

انواع سواپ فارکس و مبادله ارزهای متقابل

همان‌طور که در بالا گفتیم، انواع مختلفی از سواپ وجود دارد. حالا بیایید تفاوت بین سه نوع اصلی آن را بررسی کنیم.

سواپ فارکس

معامله پایاپای فارکس تفاوت بین بهره بانکی نرخ‌های دو ارز در یک جفت است و زمانی که در یک پوزیشن باز یک شب بازمی‌ماند، اعتبار گرفته یا اضافه می‌شود.

سواپ ارز متقاطع

معامله پایاپای ارز متقاطع یک معامله ارزی است که خرید یا فروش یک ارز را به‌صورت نقدی با فروش (یا خرید) هم‌زمان همان ارز برای یک دوره مشخص به‌صورت پیش‌نمایش ترکیب می‌کند. این به این معنی است که معامله‌گر ترکیبی از دو تراکنش تبدیل مخالف را برای یک مقدار، اما با تاریخ‌های ارزش متفاوت انجام می‌دهد.

این تعریف رسمی است. حالا بگذارید به زبان ساده آن را توضیح دهیم؛ سواپ ارز متقاطع در فارکس زمانی رخ می‌دهد که دو شرکت‌کننده در معاملات در بازار ارز با یکدیگر توافق‌نامه‌ای را امضا کنند. در چارچوب این قرارداد، آن‌ها بلافاصله پس‌ازآنجام عملیات سواپ، ارز یکدیگر را به همان میزان به ارزهای مختلف بر اساس نرخ ارز فعلی خود می‌فروشند. پس از یک دوره از پیش تعیین‌شده، که آن‌ها طبق قرارداد آتی تعیین کرده‌اند، آن‌ها این مبالغ را مطابق با نرخ مبادله خود در قرارداد آتی به یکدیگر می‌فروشند.

سواپ نرخ بهره ارز در فارکس

سواپ نرخ بهره ارز در فارکس یک سواپ ساده نرخ بهره است که با ارزهای مختلف انجام می‌شود. علیرغم این واقعیت که چنین عملیاتی برای مؤسسات مالی بزرگ رایج است، در زندگی روزمره نیز رخ می‌دهد.

برای مثال شما وام ارزی دارید. تنها گزینه پیش روی شما گرفتن وام جدید برای پوشش وام قبلی است. اما گرفتن وام جدید به ارز گزینه بدی است زیرا ریسک آن زیاد است. اما به ارز محلی قابل‌قبول هستند. در همان زمان، اتفاقاً دوستی در خارج از کشور دارید که مشکلات مشابه شما را دارد. بنابراین شما به پول محلی خود وام می‌گیرید و او به پول محلی خود که برای شما خارجی است، وام می‌گیرد. و سپس شما به‌سادگی این مبالغ را ردوبدل می‌کنید. درنتیجه شما به وام او سود می‌پردازید و او به وام شما سود پرداخت می‌کند. هردوی شما برنده می‌شوید و در سود صرفه‌جویی کرده‌اید.

معامله پایاپای ارز در فارکس چگونه کار می‌کند؟

حال بیایید نگاهی دقیق‌تر به نحوه عملکرد معامله پایاپای ارز بیندازیم. همان‌طور که گفتیم، سواپ فارکس در اصل تفاوت در نرخ‌های بهره بانک‌های مرکزی دو کشور است که ارزهای آن‌ها در این جفت نمایش داده می‌شود.

در بالا، فرمول محاسبه نرخ مبادله پایه را به شما ارائه کردیم. پارامترهای اصلی این فرمول در طول سال بدون تغییر باقی می‌مانند. برخی از ارزها، حتی برای چندین سال تغییر نمی‌کنند.

 • پارامترهای اصلی، مقادیر نرخ‌های بهره است. به‌جز برای سال جاری، تغییرات در نرخ بهره مکرر نیست. این در بهترین حالت سالی یک‌بار اتفاق می‌افتد.
 • پارامترهای متغیر عبارت‌اند از نشانه‌گذاری و مظنه جفت ارز. این پارامترها می‌توانند حتی بیشتر از یک بار در روز تغییر کنند. بنابراین، اگر بخواهیم مقدار دقیق سواپ را بدانیم، باید دائماً مقدار را با استفاده از یک فرمول یا یک ماشین‌حساب مخصوص دوباره محاسبه کنیم.

swap علاوه بر مثبت و منفی بودن، می‌تواند طولانی و کوتاه باشد. به‌عبارت‌دیگر  خواهیم داشت swap خرید و swap فروش. یک نمونه از آن را در جدول زیر مشاهده می‌کنید.

میزان سواپ در فارکس

این مقادیر در ستون‌های قرمز نشان‌دهنده ارزش مبادله برحسب پیپ به ازای هر لات فارکس است که در صورت وجود پوزیشن باز، به حساب معامله‌گر واریز می‌شود یا از آن کسر می‌شود. برای مثال اگر جفت ارز AUDCHF را پوزیشن فروش بگیرم و آن را یک شب باز نگه‌داریم معادل 0.248 پیپ در حدود ساعت 12 بامداد به‌وقت سرور از حساب ما کم می‌شود. ولی اگر در همین جفت ارز پوزیشن خرید(long) بگیریم، معادل مبلغ 0.042 پیپ به حساب ما واریز خواهد شد و سود خواهیم کرد. برای اینکه بدانید دقیقا به دلار چقدر پول به حساب شما اضافه یا کسر خواهد شد، لازم است مفهوم ارزش پیپ در فارکس را مطالعه کنید.

تسویه حساب‌ها در بازار فارکس چگونه انجام می‌شود؟

در بازار پایه، معاملات نقدی فارکس تمایل دارند دو روز کاری پس از تاریخ معامله تسویه شوند. اگر موسسه‌ای EURUSD را در بازار نقدی فارکس خریداری کند، دو روز پس از روز معامله، یورو را با نرخ توافق شده دریافت می‌کند. استثناهایی برای این قانون وجود دارد، به‌عنوان‌مثال USDCAD، یک روز پس از معامله تسویه می‌شود.

زمان اعمال swap در حساب معاملاتی

لحظه دقیقی که سواپ در حساب معاملاتی شما لحاظ می‌شود به کارگزار شما بستگی دارد. برای اکثر بروکرها، حدود نیمه‌شب، معمولاً بین ساعت ۲۳:۰۰ تا ۰۰:۰۰ به‌وقت سرور، لحاظ می‌شود. چیزی که همیشه شناخته‌شده نیست، این است که گاهی اوقات سواپ برای حفظ پوزیشن در آخر هفته هزینه می‌شود، حتی زمانی که در آخر هفته معامله انجام نمی‌شود.

برای جبران این واقعیت که بازارها در تعطیلات آخر هفته تعطیل هستند، بسته به بازار خاص، معامله پایاپای آخر هفته در روزهای جمعه یا چهارشنبه لحاظ می‌شود. به‌عبارت‌دیگر، اگر در روزی که سواپ‌های آخر هفته اعمال می‌شود، پوزیشن خود را یک شبه باز نگه‌دارید، سه برابر سواپ معمولی در معامله شما هزینه خواهد شد.

برای تأیید اینکه دقیقا چه زمانی کارگزار شما هزینه مبادله‌ای را بر روی حساب معاملاتی شما اعمال می‌کند، بهتر است یا به مشخصات قرارداد نمادی که معامله می‌کنید نگاهی بیندازید یا مستقیماً از کارگزار خود سؤال کنید.

آیا می‌توانیم در معاملات فارکس از سواپ درآمد کسب کنیم؟

پس‌ازاینکه معامله‌گران متوجه شدند که می‌توانند از سواپ در فارکس درآمد کسب کنند، شروع به جستجوی جفت ارز با سواپ مثبت می‌کنند. چنین جفت ارزهایی موجود هستند اما یادتان باشد که هیچ جفتی وجود ندارد که در آن‌همه معاملات پایاپای مثبت باشد، اما جفت‌هایی وجود دارند که بسته به نوع عملیات، سواپ‌شان مثبت است.

در جدول زیر، جفت ارزهای دارای swap مثبت در فارکس را فهرست کرده‌ایم. تحت شرایط خاصی، ما می‌توانیم در مبادلات این جفت‌ها درآمد کسب کنیم.

نام جفت ارزسواپ مثبت در معاملاتِ
AUDCHF long  یا خرید
AUDJPYlong 
CADCHFlong 
CADJPYlong 
EURCAD Short یا فروش
EURGBPshort
EURNZDshort
EURUSDshort
NZDCHFlong 
USDCHFlong 
USDJPYlong 

ممکن است تعداد جفت ارزهای موجود در این لیست بسته به شرایط بازار متفاوت باشد. برای مثال، اگر یکی از بانک‌های مرکزی نرخ بهره خود را تغییر دهد یا کارگزار شما ارزش نشانه‌گذاری را تغییر دهد، این لیست نیز تغییر می‌کند.

به‌طورکلی، اگر می‌دانید یک کشور دارای نرخ بهره منفی است، این نشانه آن است که ممکن است یک سواپ فارکس مثبت در جفت ارزهای حاوی واحد پول این کشور ظاهر شود. بااین‌حال، معامله‌گران باید به خاطر داشته باشند که یک معامله سواپ مثبت کوچک در فارکس به‌راحتی توسط اسپرد از بین می‌رود.

اما حتی اگر چنین پوزیشن‌هایی نادر باشند، استراتژی‌های معاملاتی بسیار ساده فارکس برای کسب درآمد در معاملات پایاپای و تفاوت نرخ بهره وجود دارد.

استراتژی “Carry Trade”

محبوب‌ترین استراتژی معاملاتی برای کسب درآمد در سواپ، استراتژی “Carry Trade” است.

اصل استراتژی این است که بیشترین تفاوت را در نرخ بهره کشورهای مختلف پیدا کنیم. پس‌ازآن، جفت‌های ارزی را که شامل ارزهای این کشورها می‌شود، گروه‌بندی می‌کنیم و جفت ارزی را پیدا می‌کنیم که در آن سواپ در یک‌جهت بیشتر از سایرین باشد.

ما پس از یک نگاه سریع، جفت ارز CADCHF را در نظر گرفتیم. سواپ خرید فارکس در آن ۰.۵۲۸ پیپ است. بنابراین، اگر این جفت ارز را بخریم، در یک سواپ مثبت درآمد کسب خواهیم کرد. ازآنجایی‌که این پوزیشن برای کسب سود باید برای مدت طولانی حفظ شود، باید نمودار جهانی را برای چشم‌انداز رشد تجزیه‌وتحلیل کنیم.

باید حتماً نمودار آن را بررسی کنیم. اگر تحلیل بلندمدتی آن صعودی هست، می‌تواند یک پوزیشن خوبی باشد که بتوان برای بلندمدت از آن سود برد. درواقع اگر شرایط خوب پیش برود، هم از افزایش نرخ جفت ارز سود خواهیم برد و هم از سواپ مثبت.

استراتژی ” Swap and Fly “

استراتژی دیگری وجود دارد که شبیه استراتژی قبلی است و نام آن Swap and Fly است. این استراتژی پس‌ازآن ظاهر شد که اکثر کارگزاران شروع به ارائه گزینه توقف انتهایی کردند.

ما نمادی را مشابه استراتژی اول انتخاب می‌کنیم. بعدازاینکه جفت ارز را پیدا کردیم، باید الگویی را پیدا کنیم که احتمال تحقق آن بسیار زیاد باشد. الگوهای کندل استیک بیشتر مورداستفاده قرار می‌گیرند، اما الگوهای هارمونیک نیز مؤثر خواهند بود.

پس‌ازآن، سطوح سفارش با قوانین استاندارد قرار می‌گیرند که نسبت را تقریباً ۱:۱ می‌کند. بعدازاینکه قیمت شروع به رشد کرد و از نقطه ورود بالاتر رفت، باید Stop Loss را به نقطه سربه‌سر منتقل کنید، یعنی سطح را بازکرده و تمام. سپس شما باید پوزیشن را تا زمانی که استاپ ضرر فعال شود، حفظ کنید. البته می‌توانید از تریل استاپ استفاده کنید و با تفاوت نرخ ارز نیز سود خود را افزایش دهید. اما اصل استراتژی این نیست.

ماهیت استراتژی این است که از یک سواپ مثبت پول دربیاورید. اگر فرض کنیم برای پوزیشن خرید جفت ارزی سواپ مثبت برابر با ۰.۸۳۴ پیپ باشد؛ برای معامله ۱ لات، حدود ۸۰ سنت است. اگر بتوانیم پوزیشن را برای یک ماه حفظ کنیم، وقتی با توقف ضرر بسته شود، تفاوت نرخ ارز وجود نخواهد داشت، اما سواپ ۰.۸*۲۱=۱۶.۸ دلار برای ما به ارمغان می‌آورد.

کارمزد سواپ در حساب‌های اسلامی فارکس چقدر است؟

برخی از کارگزاران فارکس دارای حساب‌های ویژه بدون سواپ هستند. به آن‌ها حساب اسلامی نیز گفته می‌شود. حساب اسلامی یک حساب معاملاتی است که هیچ کارمزدی به‌صورت بهره دریافت نمی‌کند. طبق قوانین اسلام، مسلمانان از دادن سود در هر نوع فعالیتی منع می‌شوند و حرام است. بنابراین حساب‌های اسلامی ایجاد شد تا مسلمانان بتوانند از خدمات کارگزاران فارکس استفاده کنند.

علیرغم اینکه این نوع حساب برای مسلمانان ایجادشده است، اکنون هرکسی می‌تواند آن را باز کند. برای اینکه بتوانید یک حساب اسلامی برای خود بازکنید، باید درخواستی را به کارگزار خود ارائه دهید.

بااین‌حال، همه ما می‌دانیم که شرکت‌های کارگزاری، سازمان‌های خیریه نیستند و اگر حساب بدون سواپ باشد، کارگزار پول خود را از راه‌های دیگری دریافت می‌کند. معمولاً این به معنای اسپردهای بزرگ‌تر یا کمیسیون ثابت در هر معامله است. البته برخی از بروکرها هم نام سواپ را تغییر داده‌اند و سواپ را تحت عنوان کارمزد سواپ فری دریافت می‌کنند. حساب سواپ فری روبو فارکس یکی از این نوع حساب‌ها است.

سوالات متداول

سواپ در فارکس چیست؟

سواپ فارکس (swap) نوعی سود یا بهره است که ممکن است شما آن را بپردازید یا دریافت کنید. سواپ برای معاملاتی در نظر گرفته می‌شود که حداقل یک شب (overnight) به‌وقت سرور بازمی‌مانند.

سواپ سه‌گانه چیست؟

برخی روزها، میزان سواپ سه برابر می‌شود که به آن سواپ سه‌گانه می‌گویند. برای جفت ارزهای فارکس، این رویداد در چهارشنبه تا پنجشنبه شب اتفاق می‌افتد. علت این اتفاق در به صورت کامل برای شما در ابتدای مقاله توضیح دادیم.

آیا سواپ همیشه به ضرر ما است؟

خیر، سواپ مثبت هم داریم و به این معنی است که آن میزان سواپ به حساب ما افزوده خواهد شد. اگر تفاوت در نرخ‌های سود معامله پایاپای مثبت باشد، پول از حساب شما برداشت نمی‌شود، بلکه مقدار مشخصی پیپ به حساب شما واریز می‌شود.

نتیجه‌گیری

موضوع سواپ در بازار فارکس بسیار مهم است. بسیاری از سرمایه‌گذاران بزرگ نه از تفاوت در نرخ ارز، بلکه بیشتر از تفاوت در نرخ‌های بهره، پول به دست می‌آورند. در بازار فارکس، اکثر معامله‌گران معاملات پایاپای را به‌عنوان نوع دیگری از کمیسیون می‌بینند که کارگزاران برای ثروتمند شدن از آن استفاده می‌کنند. اما اگر درک کنید که swap چگونه کار می‌کند، می‌توانید آن را از یک دشمن به یک دوست قابل‌اعتماد تبدیل کنید که صرف‌نظر از نوسانات نرخ ارز برای شما سود به ارمغان می‌آورد.

امیدواریم این مقاله هم که برای شما مفید واقع‌شده باشد. هر سؤالی داشتید مثل همیشه تیم آرسی فارکس آماده‌ی پاسخگویی به شما است. آیا شما هم از سواپ تابه‌حال کسب سود کرده‌اید؟ در پایین برای ما بنویسید.

4.8/5 - (16 امتیاز)
تیم تحریریه آرسی فارکس
4 نظرات و سوالات شما
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه سوالات و نظرات
navid
9 ماه قبل

تبریک
کامل ترین و جامع ترین حالت ممکن توضیح دادین
بی نهایت سپاس

رویا
1 سال قبل

سواپ فری هم کارمزد داره؟

درباره ما

سلب مسئولیت و افشای ریسک: تمام مطالب و محتوای ارائه‌شده در سایت آرسی فارکس، اعم از مقالات، ویدئوها، آموزش‌ها، تحلیل‌ها، خبرها و کلیه متون، صرفاً جنبه اطلاع‌رسانی دارد و پیشنهاد معاملاتی یا مالی نیست و ما هیچ‌گونه مسئولیتی در خصوص ضرر و زیان احتمالی نداریم. معامله و سرمایه‌گذاری در بازارهای مالی دارای ریسک بسیار بالا است و ممکن است منجر به از دست رفتن کامل سرمایه شود.