راهنمای جامع مفاهیم مارجین در فارکس

کسب موفقیت برای معامله‌گران هیچ‌گاه تضمین‌شده نیست. به همین دلیل است که معامله‌گران حرفه‌ای ابتدا به دنبال یادگیری مفاهیم پایه می‌روند و سپس تکنیک مدیریت ریسک را در معاملات خود اتخاذ می‌کنند. اصطلاح مارجین در فارکس نیز جزو همان مفاهیم پایه‌ای است که یادگیری آن ضروری است.

اگر به‌تازگی وارد بازارهای مالی شده‌اید و شناختی نسبت به مفاهیم اولیه آن ندارید، اصلاً نگران نباشید. چراکه تیم آرسی فارکس در این راهنما قصد دارد به‌طور کامل شما را با مارجین، مارجین کال و همه موضوعات مرتبط با آن آشنا کند.

مارجین چیست؟

مارجین به مقدار سرمایه‌ای گفته می‌شود که به‌منظور سفارش گذاری و حفظ پوزیشن در پلتفرم معاملاتی سپرده‌گذاری می‌شود. این مبلغ نزد صرافی و یا بروکر به عنوان وثیقه باقی می‌ماند. درواقع مبلغ مارجین نقش ضامن را به‌منظور پوشش ریسک ایفا می‌کند. به این معنی که اگر هنگام باز کردن پوزیشن‌ متحمل ضرر شدید، کارگزار مبلغ سپرده را به‌عنوان غرامت و جبران ضرر دریافت کند.

اکثر بروکرها و صرافی‌ها از قانون حفاظت از بالانس منفی تبعیت می‌کنند. در این قانون، ضرر و زیان تریدرهایی که اقدام به باز کردن پوزیشن‌های مختلف می‌کنند، نمی‌تواند بیش از مقدار مارجین موجود در حساب آن‌ها باشد. به‌عنوان‌مثال، اگر معامله‌گر حساب معاملاتی خود را به میزان 500 دلار شارژ کند و معامله او بیش از 500 دلار ضرر بدهد، حساب او صفر خواهد شد و لازم نیست مبلغ اضافه‌تری پرداخت کند.

نیاز مارجین در فارکس چیست؟ (Margin Requirement)

نیاز مارجین در فارکس

زمانی که معامله‌گر اقدام به باز کردن پوزیشن می‌کند، باید مبلغی را به میزان نیاز مارجین در حساب کارگزار قفل کند. به بیان ساده‌تر، اگر Margin Requirement موردنظر شما یکی از محدوده‌های 1%، 2%، 3% یا 10% باشد، به این معنی است که شما باید حداقل 1% و حداکثر 10% از کل حجم معامله واقعی را به‌عنوان وثیقه یا همان مارجین در حساب معاملاتی خود سپرده‌گذاری کرده باشید.

شرط مارجین می‌تواند کسری شما برای انجام معاملات هنگفت را پوشش دهد. برای درک بهتر این موضوع مثالی را ذکر می‌کنیم:

فرض کنید در جفت ارز دلار و ین قصد باز کردن پوزیشنی به میزان 1 لات یا همان 100 هزار دلار داریم؛ اما موجودی ما تنها 2000 دلار است. در اینجا، شما باید به دنبال اهرم 2 درصد (همان لوریج 1:50) بگردید. زمانی که اهرم یک پوزیشن 2 درصد باشد، به این معنی است که کارگزار حاضر است تنها 2 درصد از حجم کل مبلغ را (100 هزار دلار) به‌عنوان مارجین دریافت کند. در چنین شرایطی، شرط مارجین برای باز کردن پوزیشن تنها 2 درصد است.

اما با شرط مارجین 2٪، فقط 2000 دلار (“مارجین موردنیاز”) برای باز کردن پوزیشن در بازار نیاز است؛ یعنی بروکر به 2% شرط مارجین برای معامله در جفت ارز یورو دلار نیاز دارد. در جدول زیر می‌توانید درصد مارجین و لوریج مربوطه را مشاهده کنید.

نیاز مارجین (Margin requirement)حداکثر لوریج
5%20:1
3%33:1
2%50:1
1%100:1
0.5%200:1
0.25%400:1

مارجین مورد نیاز (Required Margin)

مارجین مورد نیاز (Required Margin) که با نام‌های مارجین ورود، مارجین اولیه، مارجین انتری اولیه و مارجین مورد نیاز نگهداری (Maintenance Margin Required) (MMR) نیز شناخته می‌شود، به مقدار سرمایه‌ای اطلاق می‌شود که برای باز کردن پوزیشن معاملاتی موردنظر نیاز است. این مقدار به‌عنوان وجه تضمین در حساب کارگزار قفل می‌گردد؛ به گونه‌ای که تا زمان باز بودن پوزیشن مربوطه، امکان استفاده از وجه بلوکه شده در پوزیشن‌های بعدی وجود نخواهد داشت.

برای درک بهتر موضوع به مثال زیر توجه کنید:

فرض کنید، پوزیشنی به مقدار 10000 دلار (مینی لات یا 0.1 لات استاندارد) را برای معامله انتخاب کرده‌اید. کارگزار مقدار نیاز مارجین را در محدوده 2٪ (لوریج 50: 1) قرار داده است (البته، امکان باز کردن پوزیشن‌های دلخواه نیز وجود دارد). در طول این پوزیشن شما باید مبلغ 200 دلار را تحت عنوان مارجین یا وجه تضمین در حساب خود بلوکه کنید که البته این فرایند به‌طور اتوماتیک انجام می‌گیرد.

مارجین استفاده شده (Used Margin)

مارجین استفاده شده

مارجین استفاده شده به حداقل دارایی قابل معامله‌ای اشاره دارد که به‌منظور صدور مجوز معامله باید در یک حساب مارجین حفظ شود. به‌طور مثال، در مثال قبل، مبلغ 200 دلار به‌عنوان مارجین استفاده شده محسوب می‌شود.

برای محاسبه مارجین ها فرمول‌های خاصی تعریف‌شده است که در ادامه همه آن‌ها را به شما معرفی می‌کنیم.

  • مارجین استفاده شده برابر است با: مجموع مارجین‌های مورد نیاز در هر معامله باز

درصورتی‌که ارز مورد معامله همان ارز حساب شما باشد فرمول محاسبه به شرح زیر خواهد بود:

  • مارجین مورد نیاز = ارزش واقعی معامله x نیاز مارجین

درصورتی‌که ارز مورد معامله با ارز حساب شما متفاوت باشد فرمول محاسبه به شرح زیر خواهد بود:

  • مارجین مورد نیاز = ارزش واقعی معامله x نیاز مارجین x نرخ تبدیل ارز بین ارز پایه و ارز حساب

مارجین آزاد (Free Margin)

مارجین آزاد همان‌طور که از نامش پیداست به‌عنوان سرمایه‌ قابل معامله بدون پیش‌شرط شناخته می‌شود به این معنی که مانند مارجین مورد نیاز در حساب کارگزار بلوکه نمی‌شود و امکان باز کردن پوزیشن‌های جدید با آن فراهم است. بااین‌حال، درصورتی‌که مقدار مور نظر صفر یا کمتر از آن باشد، ربات‌های کارگزار شروع به ارسال هشدار کرده و پوزیشن‌های اضافی تا زمان بازگشت مقدار مارجین به حالت استاندارد به حالت تعلیق درمی‌آیند.

فرمول محاسبه مارجین آزاد به شرح زیر است:

  • مارجین آزاد = موجودی واقعی – مارجین استفاده شده

سطح مارجین چیست؟ (Margin Level)

سطح مارجین یا مارجین لول در فارکس، برآیند موجودی واقعی حساب و مارجین استفاده شده می‌باشد. این مقدار به صورت درصدی بیان می‌شود. به‌طور مثال، درصورتی‌که مانده حساب در حساب کارگزاری شما به میزان 1000 دلار و مارجین استفاده شده 200 دلار باشد، آنگاه سطح مارجین 500 درصد است.

فرمول محاسبه سطح مارجین در فارکس به شرح زیر است:

  • سطح مارجین = (مانده حساب / مارجین استفاده شده) * 100%

مارجین کال چیست (Call Margin)

کال مارجین فارکس چیست

از دیگر مفاهیمی که در بازار فارکس باید به آن توجه کرد، مارجین کال است. مارجین کال به شرایطی گفته می‌شود که سطح مارجین به شرایط بحرانی رسیده و ممکن است با یک حرکت نزولی یا صعودی، کل حساب شما لیکوئید شود (به‌طور کامل حسابتان صفر شود). مارجین کال درواقع یک هشدار از سوی ربات‌های کارگزار است که وضعیت نگران‌کننده حساب شما را سیگنال می‌دهد. به این معنی که پوزیشن‌های باز در شرف بسته شدن با قیمت‌های حال حاضر هستند.

بااین‌حال تریدر در این شرایط همچنان می‌تواند پوزیشن فعلی خود را باز نگه دارد، اما از باز کردن پوزیشن‌های جدید محروم است. در چنین شرایطی می‌توانید با شارژ کردن حساب خود، سطح مارجین را بالاتر بیاورید. سعی کنید هیچ‌گاه به این موقعیت نرسید، چراکه احتمال از دست رفتن دارایی‌هایتان بسیار زیاد می‌شود.

سطح مارجین کال چیست؟ (Margin Call Level)

سطح مارجین کال همان‌طور که از نامش پیداست به‌عنوان حد مجاز و تعیین‌شده برای معامله به شمار می‌رود و با درصد نمایش داده می‌شود. تمامی بروکرها به‌منظور پوشش ریسک قرض‌هایی که به معامله‌گران ارائه می‌دهند، سقفی را برای مارجین در فارکس تعیین می‌کنند. درصورتی‌که مارجین انتخابی برابر یا کمتر از آن باشد، امکان باز کردن معاملات جدید وجود نخواهد داشت. نمی‌توانید معامله جدیدی باز کنید. سطح مارجین کال در بروکرها متفاوت است، اما این مقدار معمولاً حدود 50% است.

به‌عنوان‌مثال، اگر سطح مارجین کال در بروکر مربوطه 40 درصد باشد، به این معنی است که مارجین شما نباید فراتر از آن برود، در غیر این صورت شرایط برای باز کردن پوزیشن‌های جدید محدود خواهد شد. در این شرایط، حساب فارکس شما به‌اصطلاح تحت مارجین کال قرارگرفته است.

گفتنی است که سطح مارجین کال تنها یک سیگنال هشدار به دارنده حساب است و در مواقع بحرانی از سوی ربات‌های بروکر مربوطه ارائه می‌شوند. لذا، در چنین شرایطی هیچ‌کدام از معاملات شما بسته نخواهند شد. تنها محدودیتی که اعمال می‌شود، اجازه نداشتن برای باز کردن پوزیشن‌های جدید است. با شارژ کردن حساب خود می‌توانید، سطح مارجین کار را کاهش داده و سیگنال هشدار را از بین ببرید. در چنین شرایطی می‌توانید پوزیشن‌های جدید موردنظر خود را باز کنید.

نحوه محاسبه:

سطح مارجین کال = درصدی خاص از مارجین لول که توسط بروکر تعین می‌شود

تفاوت بین مارجین کال و سطح مارجین کال در چیست؟

شاید جالب به نظر برسد، اما مارجین کال با سطح مارجین کال تفاوت‌هایی دارد. جالب‌تر از همه این‌که اغلب معامله‌گران این دو موضوع را باهم اشتباه می‌گیرند. سطح مارجین کال (margin call level) همواره به‌عنوان یک آستانه توسط کارگزار در نظر گرفته می‌شود. حال، زمانی که مارجین به این سطح اصابت کند، به‌اصطلاح مارجین کال صورت گرفته است.

به بیان ساده‌تر، سطح مارجین کال به‌عنوان یک سطح از پیش تعیین‌شده در نظر گرفته می‌شود، درحالی‌که مارجین کال به‌عنوان یک اتفاق یا یک محسوب می‌شود.

برای درک بهتر موضوع بیایید نقطه انجماد آب را در نظر بگیریم. همان‌طور که می‌دانید، نقطه انجماد آب صفر درجه سانتی‌گراد است. این نقطه همان سطح مارجین است که در بالا به آن اشاره کردیم. حال، تغییرات دما که منجر به ذوب یا منجمد شدن آب می‌شوند به‌عنوان مارجین کال در نظر گرفته می‌شوند. به‌طوری‌که اگر دمای هوا سرد شود و آب در حال یخ زدن باشد، مارجین کال به صدا درمی‌آید. در چنین شرایطی باید دمای هوا را گرم‌تر کنید تا آب یخ نبندد. این همان‌جایی است که شما با شارژ کردن نیاز مارجین خود از لیکوئید شدن آن جلوگیری می‌کنید.

لوریج (Leverage) چیست؟

به میزانی از نسبت افزایش سرمایه در بازار فارکس اهرم یا لوریج گفته می‌شود که بروکر در اختیار تریدرها قرار می‌دهد تا با استفاده از آن معاملات بزرگ‌تری را به انجام برسانند. به زبان ساده‌تر لوریج قرض کردن مقدار تعیین‌شده پول برای سرمایه‌گذاری و ترید است. به این معنا که شما این مقدار سرمایه را از کارگزاری خود قرض می‌کنید.

P / L تثبیت نشده (Unrealized P/L)

P / L مخفف واژگان انگلیسی (Profit / Loss) به معنای سود یا زیان تحقق‌نیافته فعلی حساب است. این مقدار از طریق حاصل جمع سود یا زیان در جریان معاملات باز تعیین می‌شود. به‌عنوان‌مثال یک معامله‌گر دو معامله باز داشته باشد که در لحظه یکی به میزان 100 دلار در سود و دیگری 40 دلار در ضرر باشد، P/L تثبیت نشده آن برابر با +60 دلار خواهد بود.

بالانس Balance چیست؟

بالانس یک اصطلاح رایج در معاملات فارکس است. به این معنی که کل موجودی حساب شما را در معرض نمایش می‌گذارد. زمانی که می‌گویند بالانس حساب 100 دلار است، یعنی کل موجودی حساب 100 دلار می‌باشد. در صورت داشتن معامله باز، کل بالانس شما همان موجودی قبل از باز شدن معاملات است.

به‌عنوان‌مثال، معامله‌گری دارای 100 دلار بالانس بوده و اکنون یک پوزیشن لانگ باز کرده است. در چنین شرایطی بالانسی که بروکر در حساب او نشان می‌دهد، معادل 100 دلار خواهد بود؛ اما به‌محض این‌که پوزیشن‌های جدید خود را ببندید، بالانس شما تمامی سود یا زیان پوزیشن بسته‌شده را حساب و به‌عنوان بالانس نشان خواهد داد.

موجودی واقعی یا اکویتی (Equity)

موجودی واقعی یا اکویتی درواقع تمامی پول‌های نقدی را که در تمامی معاملات قرار داده‌اید، نشان می‌دهد. به بیان ساده‌تر ارزش “لحظه‌ای ” حساب به‌عنوان موجودی واقعی تلقی می‌شود. موجودی واقعی یا اکوتی با نام های مانده حساب یا اکوئیتی، ارزش خالص دارایی و مانده دارایی نیز شناخته می‌شود.

نحوه محاسبه:

در صورت باز بودن پوزیشن:

  • اکوئیتی = بالانس + سود (ضرر) شناور

در صورت بسته بودن پوزیشن:

  • اکویتی = بالانس

استاپ اوت چیست؟

استاپ اوت در فارکس چیست

استاپ اوت در لغت به معنی توقف معاملات است. زمانی که استاپ اوت زمانی رخ می‌دهد، پوزیشن‌های باز شما به‌طور خودکار بسته می‌شود تا این‌گونه از منفی شدن بالانس حساب جلوگیری به‌ عمل آید. با این کار در حقیقت بروکر از ضرر و زیان خود در قبال معاملات شما جلوگیری می‌کند.

اگر بخواهیم استاپ اوت را به کال مارجین تشبیه کنیم، باید بگوییم که استاپ اوت چندین سطح بالاتر از کال مارجین قرار می‌گیرد. همان‌طور که در بخش‌های قبلی گفتیم، کال مارجین تنها زمانی فعال می‌شود که سطح مارجین یا همان وثیقه شما در آستانه لیکوئید شدن قرار بگیرد؛ اما استاپ اوت یعنی کار از کار گذشته و مارجین کال حتی از سطح اضطراری نیز فراتر رفته و به همین سبب تمامی معاملات باز توسط سیستم متوقف می‌شوند. همچنین، امکان باز کردن پوزیشن‌های جدید وجود نخواهد داشت.

دلیل رخ دادن استاپ اوت در فارکس چیست؟

برای درک بهتر موضوع بیایید آن را با دریافت وام ارزی مقایسه کنیم. فرض کنید در سال، 1397 زمانی که هر دلار حدود 4000 تومان بود، 1000 دلار (4 میلیون) از بانک وام برمی‌داریم. در آن زمان شما این تضمین را به بانک مربوطه می‌دهید که مبلغ 1000 دلار را ظرف 6 ماه به صندوق امانی آن‌ها بازگردانید. حال، برای دریافت وام شما هیچ ضامنی ندارید؛ اما مقداری طلا و جواهرات به ارزش 4 میلیون دارید که تمایلی برای فروش آن‌ها ندارید. لذا از بانک می‌خواهید که این طلا و جواهرات را به‌عنوان ضمانت از شما بپذیرد. بانک نیز آن‌ها را دریافت و 6 ماه مهلت بازپرداخت امی دهد.

حال، از بد روزگار ارزش ریال به دلیل اعمال تحریم‌های مالی از سوی امریکا به‌شدت کاهش می‌یابد و هر دلار به 20 هزار تومان می‌رسد. به این معنی که اکنون به‌جای 4 میلیون تومان، باید 20 میلیون تومان به بانک برگردانید. دقیقاً 5 برابر وجهی که از بانک دریافت کرده‌اید. از طرفی، ارزش طلا نیز موازی با ارزش دلار بالا می‌رود و اکنون حدود 20 میلیون تومان ارزش دارد.

با توجه به این‌که اکنون توان بازگرداندن دلارهای قرض گرفته‌شده را ندارید و مهلت شما نیز به پایان رسیده، بانک طلا و جواهرات شما را ارزش‌گذاری کرده و آن‌ها را به‌عنوان غرامت ضبط می‌کند. این‌گونه، بانک توانسته ضررهای خود را جبران کند.

این دقیقاً همان‌جایی است که نوسانات بین جفت ارزها و بالا و پایین شدن ارزش آن‌ها می‌تواند منجر به لیکوئید شدن مارجین شود.

حالی بیایید دلیل استاپ اوت شدن را به‌طور تخصصی‌تر بیان کنیم.

دلیل تخصصی استاپ اوت شدن در فارکس

زمانی که زیان شناور با شرایط پیش‌آمده سطح توقف (stop out level) را می‌شکند، بروکر بلافاصله برای جلوگیری از ضررهای احتمالی خود تمامی معاملات باز را متوقف و فرصت باز کردن پوزیشن‌های جدید را از معامله‌گر می‌گیرد. به عبارتی زمانی میزان ضرر بیش از وجه تضمینی (margin) شود، فرایند استاپ اوت رخ می‌دهد.

زمانی که ارزش یکی از جفت ارزها پایین بیاید و پوزیشن‌های باز منجر به ضرر شوند، نیاز مارجین (Required Margin) به‌شدت کاهش‌یافته و درنتیجه توانایی پشتیبانی از معاملات باز را از دست می‌دهد. به بیان ساده‌تر، سطح توقف زمانی رخ می‌دهد که میزان اکوئیتی (Equity) کمتر از مارجین مورداستفاده (Used Margin) شود.

این وضعیت در شرایطی که معامله‌ زیان باری شکل بگیرد آغاز و تا زمانی که سطح حاشیه به بالاتر از سطح توقف (Stop Out Level) برگردد ادامه می‌یابد.

سطح استاپ اوت (Stop Out Level)

با توجه به توضیحاتی که در دو بخش قبلی ارائه کردیم، سطح استاپ اوت به سطحی در فارکس گفته می‌شود که از حساسیت خاصی برخوردار است. به‌گونه‌ای که اگر سطح مارجین برابر یا بیشتر از آن شود، کارگزار بلافاصله پوزیشن‌های باز شما را مسدود و مارجین شما را لیکوئید می‌کند.

سطح استاپ اوت در بروکرهای مختلف فرق دارد. به‌طوری‌که ممکن است سطح استاپ اوت در یک بروکر بسیار پایین و در بروکر رقیب بسیار بالا باشد. لذا، پیش از افتتاح حساب در کارگزاری مربوطه حتماً از این مسئله آگاهی کسب نمایید. برای در ک بهتر استاپ اوت به مثال زیر توجه کنید.

فرض کنید یک کارگزاری سطح استاپ اوت 40٪ را برای حد ضررهای خود در نظر گرفته است. این بدان معناست که اگر سطح مارجین به زیر 40٪ نزول یابد، استاپ اوت به‌طور اتوماتیک فعال و معاملاتی را که بیشترین ضرر را متحمل شده‌اند مسدود می‌کنند. در برخی کارگزاری‌ها هم همه معاملات در آن لحظه بسته خواهد شد.

آشنایی با سیستم وام‌دهی در دیفای و شباهت آن با مارجین در فارکس

در این راهنما تصمیم گرفته‌ایم برای درک بهتر موضوع، مثالی از سیستم وام‌دهی در بازارهای ارزهای دیجیتال و سنتی ارائه کنیم.

سیستم اعطای وام (Lending) و قرض گرفتن (borrowing) در حوزه بازارهای مالی غیرمتمرکز (Defi) بسیار ساده است و تا حدودی شبیه به سیستم سنتی بانک‌ها می‌باشد.

در سیستم بانکی برای قرض گرفتن نیاز به افتتاح حساب قرض‌الحسنه و ارائه ضامن معتبر می‌باشد. شما به‌عنوان وام‌گیرنده مبلغی را به‌عنوان قرض برای مدت محدودی از بانک دریافت می‌کنید. به‌طوری‌که درازای آن علاوه بر بازگرداندن کل ودیعه، باید مبلغی را نیز به‌عنوان سود علی‌الحساب پرداخت کنید. چراکه بانک این ودیعه را از حساب مشتریان خود برداشته و برای راضی‌ نگه‌داشتن آن‌ها مجبور است مبلغی را به‌عنوان سود حساب بانکی به حساب‌هایشان واریز کند.

اما این فرایند در سیستم وام‌دهی دیفای چگونه است؟ و چه شباهتی با مارجین در فارکس دارد؟

شباهت مارجین در فارکس با صنعت ارزهای دیجیتال

مقایسه مارجین در فارکس و ارزهای دیجیتال

در فرایند وام‌دهی دیفای هیچ خبری از ضامن نیست. در عوض شما مبلغی را به‌عنوان ضمانت در پلتفرم ارائه‌دهنده سرویس مانند ونوس (Venus) یا کامپوند (Compound) سپرده‌گذاری می‌کنید. به‌طور مثال، شما قصد دریافت 600 دلار وام از پلتفرم ونوس دارید. برای این کار باید 40 درصد از مقدار وام را به‌عنوان ضمانت در حساب سیستم بلوکه کنید؛ یعنی برای دریافت 600 دلار نیاز به پرداخت 840 دلار ارز دیجیتال است. (مبلغ ضمانت حتماً باید یکی از رمز ارزهای معرفی‌شده توسط شبکه وام‌دهی باشد)

حتماً از خود می‌پرسید که این چه کار احمقانه‌ای است؟ اگر خودمان پول داشتیم، پس برای چه وام طلب کرده‌ایم! کمی صبور باشید…

فرض کنید، 840 دلار خود را به‌عنوان ضمانت صرف خرید رمز ارز ونوس نموده و آن را در قرارداد هوشمند بلوکه کرده‌اید. هنگام خرید ونوس، قیمت هر یک از توکن‌های آن 10 دلار است. شما وام خود را برای تارگت 6 ماهه اخذ کرده‌اید. حال در این هنگام، رمز ارز ونوس با رشد قیمت زیادی مواجه شده و هر یک از توکن‌های آن به 40 دلار رسیده است. اکنون حساب بلوکه شده شما 3360 دلار ارزش دارد.

یادتان هست که این مبلغ را به چه منظور بلوکه کرده بودید؟ بله درست حدس زدید! برای دریافت 600 دلار وام. اکنون فرض کنید 600 دلار خود را در یکی از استخرهای نقدینگی دیفای مانند پانکیک سواپ استیک (سپرده‌گذاری) کرده‌اید؛ به‌طوری‌که به ازای هر 600 دلار، ماهاینه 50 درصد سود دریافت می‌کنید. این‌گونه شما بعد از 6 ماه 1440 دلار سود دریافت خواهید کرد و می‌توانید 600 دلار وام خود را به شبکه ونوس بازپرداخت کنید.

با احتساب سودهای به‌دست‌آمده، اکنون باید 4200 دلار پول در اختیار داشته باشید. البته این‌ها در صورتی است که شرایط به همین شکل پیش برود و تحلیل شما درست باشد. قبل از انجام این اقدامات حتماً آموزش ببینید و تسلط کافی را کسب کنید.

آشنایی با چند مفهوم بسیار مهم در بازار فارکس

بازار فارکس چندین اصطلاح و مفهوم کلیدی دارد که دانستن آن‌ها برای هر معامله‌گری ضروری است.

زیان شناور

درصورتی‌که معامله‌گر موفق به بستن سود یا زیان پوزیشن مربوطه نشود، زیان شناور رخ می‌دهد. حال، در شرایطی که تمام پوزیشن‌ها و معاملات باز بسته شوند به‌اصطلاح از حالت شناور خارج و به حالت واقعی تغییر پیدا می‌کنند. با توجه به این‌که قیمت‌ها مدام در حال تغییر هستند، Unrealized سود یا ضرر تحقق‌نیافته را می‌توان به‌عنوان زیان یا سود شناور در نظر گرفت؛ بنابراین سود شناور در هرلحظه ممکن است تبدیل به ضرر شناور یا برعکس شود.

حال ممکن است این سؤال مطرح شود که چه زمانی سود یا ضرر تبدیل به واقعیت می‌شوند. پاسخ خیلی ساده است! برای این کار باید معامله موردنظر را ببندیم.

ولوم و لات در فارکس

ولوم به‌طورکلی نشان‌دهنده نسبتی لات است. ولوم یا حجم تعیین می‌کند که معامله را با چه نسبتی باز کنیم. از این رو، معامله‌گر باید پیش از شروع معاملات خود، حجم موردنظر را با یکی از نسبت‌های لات تعیین نماید.

حال لات در فارکس به چه معناست؟ در دنیای فارکس همانند زندگی روزانه ما مقیاس‌هایی برای اندازه‌گیری حجم معاملات وجود دارد. لات درواقع یک شاخص برای اندازه‌گیری معاملات است. هر یک لات استاندارد معادل 100 هزار واحد از ارز پایه‌ی مورد معامله است. البته با ایجاد حساب‌های متنوع توسط بروکرها، انواعی از لات‌ها ایجاد شد که در تعداد 100، 1000، 10000 یا 100000 واحد معامله خواهد شد.

پیپ در فارکس

پیپ در فارکس یک واحد استاندارد برای تغییرات قیمت است که در محاسبات سود و زیان استفاده می‌شود. پیپ مخفف عبارت (percentage in point) یا (price interest point) است.

سؤالات متداول

مارجین چیست؟

مارجین به مقدار سرمایه‌ای گفته می‌شود که به‌منظور سفارش گذاری و حفظ پوزیشن در پلتفرم معاملاتی سپرده‌گذاری می‌شود. این مبلغ نزد صرافی و یا بروکر به عنوان وثیقه باقی می‌ماند.

مارجین کال در فارکس چیست؟

مارجین کال به شرایطی گفته می‌شود که سطح مارجین به شرایط بحرانی رسیده و ممکن است با یک حرکت نزولی یا صعودی، کل حساب شما لیکوئید شود (به‌طور کامل حسابتان صفر شود).

استاپ اوت چیست؟

استاپ اوت در لغت به معنی توقف معاملات است. زمانی که استاپ اوت زمانی رخ می‌دهد، پوزیشن‌های باز شما به‌طور خودکار بسته می‌شود تا این‌گونه از منفی شدن بالانس حساب جلوگیری به‌ عمل آید. با این کار در حقیقت بروکر از ضرر و زیان خود در قبال معاملات شما جلوگیری می‌کند.

هر پیپ چند دلار است؟

ارزش هر پیپ بسته به جفت ارز یا نماد مورد معامله و حجم معاملاتی دارد. برای اطلاع کامل می‌توانید به آموزش پیپ در فارکس مراجعه کنید.

هر لات چقدر است؟

هر لات استاندارد معادل 100 هزار دلار است. برای اطلاع کامل می‌توانید به آموزش لات در فارکس مراجعه کنید.

سخن پایانی

در این مطلب شما را با یکی از اساسی‌ترین اصطلاحات بازارهای مالی تحت عنوان مارجین در فارکس آشنا کردیم. امیدواریم این مقاله هم برای شما مفید واقع‌شده باشد. هر سؤالی داشتید مثل همیشه تیم آرسی فارکس آماده‌ی پاسخگویی به شما است. آیا سؤالی راجع به مارجین و کال مارجین… دارید؟ در پایین برای ما بنویسید.

4.7/5 - (4 امتیاز)
تیم تحریریه آرسی فارکس
0 نظرات و سوالات شما
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه سوالات و نظرات
درباره ما

سلب مسئولیت و افشای ریسک: تمام مطالب و محتوای ارائه‌شده در سایت آرسی فارکس، اعم از مقالات، ویدئوها، آموزش‌ها، تحلیل‌ها، خبرها و کلیه متون، صرفاً جنبه اطلاع‌رسانی دارد و پیشنهاد معاملاتی یا مالی نیست و ما هیچ‌گونه مسئولیتی در خصوص ضرر و زیان احتمالی نداریم. معامله و سرمایه‌گذاری در بازارهای مالی دارای ریسک بسیار بالا است و ممکن است منجر به از دست رفتن کامل سرمایه شود.