محتمل‌ترین عرضه‌اولیه‌های سال ۲۰۲۲

در این مقاله ما به بررسی 5 شرکت معتبر در بورس جهانی می‌پردازیم که انتظار می‌رود در سال 2022 به‌صورت عرضه‌اولیه در بورس ارائه شوند. به‌طور دقیق‌تر، شرکت دیسکورد، دیتا‌بریکس، خدمات پرداخت استرایپ، شبکه اجتماعی ردیت و صرافی ارز دیجیتال کراکن را بررسی می‌کنیم. IPO یا عرضه‌اولیه سهام زمانی اتفاق می‌افتد که یک شرکت تصمیم می‌گیرد سهام خود را عرضه عمومی بکند.

عرضه‌اولیه شرکت دیسکورد

محتمل‌ترین عرضه‌اولیه‌های سال ۲۰۲۲- 7

شرکت دیسکورد (Discord)، در سال ۲۰۲۲ تاسیس شد که دفتر مرکزی آن در شهر سان‌فرانسیسکو (ایالت کالیفرنیا) واقع‌شده است. این پیام‌رسان باهدف ارائه‌ی یک بستر گسترده با امکانات رایگان شامل ارسال پیام، صدا و چت تصویری برای گیمرها ایجادشده است. کاربران با استفاده از دیسکورد می‌توانند در حین بازی‌کردن بدون هیچ‌گونه قطعی با یکدیگر به گفت‌وگو بپردازند. ویژگی ذکرشده برای گیمرهای حرفه‌ای بسیار حائز اهمیت است که باعث شده همین گیمرها نقش ویژه‌ای در افزایش محبوبیت دیسکورد داشته باشند.

این پیام‌رسان با تمام سیستم‌عامل‌ها مانند ویندوز، مک و لینوکس سازگار است. علاوه بر سیستم‌عامل‌های گفته‌شده، دیسکورد قابلیت نصب روی تلفن‌های همراه را نیز دارد. همچنین این پیام‌رسان را می‌توان روی کنسول‌های بازی مانند ایکس‌باکس و پلی‌استیشن نصب کرد که این قابلیت، مزیت رقابتی ویژه‌ای برای دیسکورد ایجاد کرده است. بیش از ۱۴۰ میلیون نفر در سراسر دنیا از این پیام‌رسان استفاده می‌کنند.

شرکت مایکروسافت علاقه‌ی خود را به خرید دیسکورد نشان داد اما تاکنون معامله‌ای اتفاق نیفتاده است. در حال حاضر شرکت دیسکورد قصد دارد در پایان سال ۲۰۲۲ به یک شرکت سهامی عام تبدیل شود. ارزیابی مقدماتی ارزش شرکت در آخرین مرحله‌ی تامین مالی نشان می‌دهد که ارزش دیسکورد حدود ۱۵ میلیارد دلار است.

عرضه‌اولیه شرکت دیتابریکس (Databricks)

محتمل‌ترین عرضه‌اولیه‌های سال ۲۰۲۲- 8

شرکت دیتابریکس (Databricks)، یک نرم افزار تحیل داده ها است. در سال‌های اخیر، شرکت‌های بزرگ تمایل زیادی به تحلیل داده‌ها به‌منظور اتخاذ تصمیم‌های مدیریتی از خود نشان داده‌اند و این موضوع موجب افزایش تقاضا برای نرم‌افزارهای تحلیل داده‌شده است. در سال ۲۰۱۳، هفت نفر از دانشمندان دانشگاه کالیفرنیا، برکلی، دیتابریکس را بنیان‌گذاری کردند. ویژگی اصلی و تخصص این نرم‌افزار در تحلیل کلان داده‌ها است.

به گزارش شرکت بیزنس وایر (BussinessWire)، انتظار می‌رود که ارزش بازار تحلیل کلان داده‌ها تا سال ۲۰۲۴ به ۱۴۲.۵ میلیارد دلار برسد. درنتیجه، میزان میانگین رشد سالانه می‌تواند تا ۲۰٪ افزایش پیدا کند.

دیتابریکس در حال حاضر بیش از ۵۰۰۰ مشتری دارد که در میان آن‌ها نام شرکت‌های مشهوری مانند کامکست (Comcast) و تی موبایل (T-Mobile) به چشم می‌خورد. در سال ۲۰۲۰، سود سهام شرکت دیتابریکس با رشد ۷۵ درصدی به ۳۵۰ میلیون دلار رسید. انتظار می‌رود که در سال ۲۰۲۱ سود سهام شرکت از عدد ۵۰۰ میلیون دلار فراتر برود. این شرکت فروش ۱ میلیارد دلاری را در سال ۲۰۲۲ هدف‌گذاری کرده است. ارزش شرکت دیتابریکس حدود ۲۸ میلیارد دلار تخمین زده می‌شود. تاریخ دقیق عرضه‌ی سهام این شرکت در بورس هنوز اعلام‌نشده است.

عرضه‌اولیه شرکت خدمات پرداختی استرایپ (Stripe)

محتمل‌ترین عرضه‌اولیه‌های سال ۲۰۲۲- 9

با گسترش اینترنت و گوشی‌های هوشمند، فروشگاه‌های آفلاین در حال از دست دادن تدریجی جایگاه خود درزمینه‌ی تجارت الکترونیک هستند. همه‌گیری ویروس کرونا در سال ۲۰۲۰ نیز باعث خیزش این روند و افزایش خریدهای آنلاین شده است. فروشندگان برای فروش آنلاین محصولات، به نرم‌افزاری برای ادغام با سیستم بانکی نیاز دارند تا پرداخت‌های ورودی آن‌ها پذیرفته شود.

استرایپ از سال ۲۰۱۱ درحال‌توسعه‌ی راه‌حل‌های مربوط به پذیرفتن و پردازش پرداخت‌های الکترونیکی بوده است. دوردش (DoorDash)، متا پلتفرم (فیسبوک سابق)، گوگل، پلتان (Peloton)، زوم (Zoom)، آمازون، شاپیفای (Shopify)، اینستاکارت (Instacart) و سایر غول‌های فناوری از مراجعین این شرکت هستند. شرکت استرایپ برای انجام هر تراکنش کارمزدی معادل ۲.۹٪ + ۰.۳ دلار دریافت می‌کند. انتظار می‌رود تا سال ۲۰۲۵ ارزش بازار خدمات پرداخت با میانگین رشد سالانه ۱۶.۴ درصد به ۴۲.۹ میلیارد دلار افزایش یابد.

تمام شاخصه‌های ذکرشده، شرکت‌های خدمات پرداختی را برای سرمایه‌گذاری جذاب می‌کنند. در بهار سال ۲۰۲۱، شرکت استرایپ در آخرین مرحله‌ی تامین مالی با رشد ۶۰۰ میلیون دلاری مواجه شد که در این تامین مالی، بزرگ‌ترین شرکت سرمایه‌گذاری ریسک‌پذیر یعنی سکویاکپیتال (Sequoia Capital) مشارکت داشت. در حال حاضر ارزش شرکت استرایپ حدود ۱۰۰ میلیارد دلار ارزیابی می‌شود و به همین دلیل ممکن است عرضه‌اولیه‌ی این شرکت در بورس جهانی، مهم‌ترین IPO سال ۲۰۲۲ باشد.

عرضه‌اولیه‌ی سهام شبکه‌ی اجتماعی ردیت (Reddit)

محتمل‌ترین عرضه‌اولیه‌های سال ۲۰۲۲- 10

در سال ۲۰۰۵، یک شبکه‌ی اجتماعی به نام ردیت (Reddit) باهدف تبدیل‌شدن به یک وب‌سایت خبرخوان شروع به فعالیت کرد. در ابتدا محتوای زیادی از جانب پروفایل‌های جعلی در ردیت منتشر می‌شد که بحث‌های زیادی را برای این پلتفرم ایجاد کرد. باگذشت زمان، کاربران شروع به تبادل اطلاعات خودشان کردند و این موضوع باعث گسترش ردیت شد. در حال حاضر بیش از ۵۲ میلیون نفر از سراسر جهان در این پلتفرم فعالیت دارند که ۵۴٪ آن‌ها مقیم آمریکا هستند.

این شرکت از طریق فروش اکانت طلایی و تبلیغات درآمدزایی می‌کند. نرخ رشد فروش ردیت حدود ۳۰۰٪ است. احتمالا در آینده نرخ رشد با شیب گذشته صعود نخواهد کرد و آهسته‌تر خواهد شد.

ردیت به لطف انجمن وال‌استریت بتس (WallStreetBets) موردتوجه قرار گرفت؛ کاربران این انجمن ایده‌های سرمایه‌گذاری در بازار سهام را با یکدیگر به اشتراک می‌گذارند. این انجمن در ماجرای خرید سهام شرکت زیان‌ده فروش بازی‌های رایانه‌ای به نام گیم‌استاپ (GameStop) نقش مهمی داشت. با اقدامات از قبل برنامه‌ریزی‌شده‌ی کاربران انجمن در ماجرای خرید سهام شرکت گیم‌استاپ، متخصصان بازار بورس به دلیل ورود به پوزیشن فروش سهام شرکت متحمل صدها میلیون دلار زیان شدند.

انتظار می‌رود معامله‌گران انجمن وال‌استریت بتس در عرضه‌ی عمومی سهام ردیت مشارکت کنند.

در آخرین مرحله‌ی تامین مالی ردیت، این شرکت با رشد ۴۱۰ میلیون دلاری مواجه شد که بیشتر آن توسط شرکت فیدلیتی (Fidelity Management) تامین شد. ارزش این شبکه اجتماعی حدود ۱۵ میلیارد دلار است.

عرضه‌اولیه‌ی سهام صرافی ارز دیجیتال کراکن (Kraken)

محتمل‌ترین عرضه‌اولیه‌های سال ۲۰۲۲- 11

در زمان به وجود آمدن بیت کوین، ظهور تعداد بی‌شماری از کوین‌ها و میلیون‌ها معامله‌گر ارز دیجیتال تقریباً غیرقابل‌تصور بود. امور مالی مربوط به معاملات ارز دیجیتال روی بستر پلتفرم‌های مخصوص انجام می‌شود. در بعضی از کشورها این پلتفرم‌ها باید از جانب نهادهای نظارتی داخلی (رگلاتور) مجوزهای ویژه‌ای کسب کنند.

شرکت کراکن در سال ۲۰۱۳ ثبت شد و در حال حاضر ۵.۷۷ میلیون کاربر دارد که این تعداد در مقایسه با سال ۲۰۲۰، ۷۷ درصد رشد کرده است. ازنظر حجم معاملات، کراکن بعد از صرافی بایننس، کوین‌بیس و هیوبی گلوبال در جایگاه چهارم جهان قرار دارد. از موارد ذکرشده، صرافی کوین‌بیس قبلاً بدون واسطه و مستقیماً در بورس عرضه‌شده است.

سود سرمایه‌ی شرکت مستقیماً به نوسانات و رونق بازار ارز دیجیتال بستگی دارد که پیش‌بینی این دو عامل دشوار است و ریسک سرمایه‌گذاری را در پی دارد. با توجه به عملکرد مالی کوین‌بیس، پیش‌بینی می‌شود که سود سهام شرکت در سال ۲۰۲۱ به ۲۰۰ میلیون دلار برسد. ارزش بازار این شرکت به‌صورت تقریبی بین ۷۰ تا ۱۰۰ میلیارد دلار است. هم افراد خوش‌بین به بازار کریپتو و هم افراد بدبین می‌توانند از سهام کوین‌بیس سود کسب کنند.

سخن پایانی

در سال ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱، به دلیل سیاست‌های پولی غیر سخت‌گیرانه بزرگ‌ترین بانک‌های مرکزی جهان، بیشتر عرضه‌اولیه‌ها در بورس جهانی برای سرمایه‌گذاران سود در پی داشتند. انتظار می‌رود که امسال نهادهای نظارتیِ اقتصاد کشورهای توسعه‌یافته، نرخ مرجع را افزایش دهند. (قابل‌ذکر است که نرخ مرجع، نرخ بهره پایه است که توسط طرفین به‌عنوان معیار ایجادشده و هنگام محاسبه درصد نرخ بهره برای عملیات تجاری از آن استفاده می‌شود.) افزایش نرخ مرجع باعث می‌شود که خرید سهام ریسک دار در عرضه‌اولیه‌ها نیاز به‌دقت بسیار بیشتری داشته باشد.

تیم تحریریه آرسی فارکس
2 نظرات و سوالات شما
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه سوالات و نظرات
Sami
1 سال قبل

سلام خسته نباشید
ببخشید کی میتونیم سهام دیسکورد رو بخریم؟

درباره ما

سلب مسئولیت و افشای ریسک: تمام مطالب و محتوای ارائه‌شده در سایت آرسی فارکس، اعم از مقالات، ویدئوها، آموزش‌ها، تحلیل‌ها، خبرها و کلیه متون، صرفاً جنبه اطلاع‌رسانی دارد و پیشنهاد معاملاتی یا مالی نیست و ما هیچ‌گونه مسئولیتی در خصوص ضرر و زیان احتمالی نداریم. معامله و سرمایه‌گذاری در بازارهای مالی دارای ریسک بسیار بالا است و ممکن است منجر به از دست رفتن کامل سرمایه شود.